Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Adli Bilimler Uzmanı Nerede Çalışır?

Adli Bilimler Uzmanı Nerede Çalışır?

Adli bilimler uzmanı nerede çalışır sorusundan önce adli bilimler uzmanı nasıl olunur, adli bilimler eğitimi nerede verilir gibi sorulara odaklanmak gerekmektedir. Türk eğitim sistemi içinde adli bilimler ile ilgili olarak üniversitelerde dört yıllık eğitim veren lisans seviyesinde bölümler yeni yeni açılmaktadır. Söz konusu bölümler Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi altında kurulmuş olduğu görülmektedir.


Türkiye’de dört yıllık lisans seviyesinde eğitim veren ilk adli bilimler bölümü özel üniversite altında kurulmuş ve ilk mezunlarını hatta vermiştir. Devlet üniversitesi olarak şu an itibarıyla Kütahya’da bulunan devlet üniversitesi altında kurulmuş ve ilk öğrencilerini alarak eğitim hayatına devam etmektedir. Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler adli bilimler uzmanı olarak mezun olmaktadırlar.

Adli bilimler bölümünde fenni alanda çok farklı dersler verilmektedir. Bunların başında, fizik, kimya, biyoloji, genetik, istatistik, olay yeri inceleme gibi temel dersler gelmektedir. Bu temel derslerin yanında adli belge inceleme, adli ses inceleme, adli görüntü inceleme, adli balistik inceleme, adli iz inceleme gibi adli bilimlerin en temel konuları hakkında eğitimler verilmektedir.

Adli Bilim Uzmanı ne iş yapar?

Adli bilim uzmanı kriminal inceleme laboratuvarlarında adaletin doğru tecelli etmesi için adli makamlara fenni ve ilmi noktalarda olayın nasıl ve ne şekilde işlendiğini ortaya çıkarır. Bu işlemleri yaparken kendi bilimsel alanında bilime riayet ederek objektif kriterler doğrultusunda hareket eder. Sonuca vardığı yöntem herkes tarafından kabul görmüş geçerliliği olan yöntemlerdir.

Adli Bilim Dalları Nelerdir?

                Adli bilim dallarının en yaygın olanları şunlardır:

·         Adli belge inceleme,

·         Adli ses inceleme,

·         Adli görüntü inceleme,

·         Balistik inceleme,

·         Antropolojik inceleme,

·         İz inceleme,

·         Kimyasal madde inceleme,

·         Biyolojik veri inceleme,

·         Data inceleme.

Adli Bilimler nasıl olunur?

Adli bilimler uzmanı adli bilimler bölüm mezunları, yüksek lisans veya doktora eğitimini adli bilimler alanında yapan veya işin mutfağında yetişmiş yani kriminal laboratuvarlarda iş başı eğitim görmüş uzmanlık sertifikası olan kişiler adli bilim uzmanı olabilirler. Adli bilimler uzmanı neredeçalışır sorusuna tüm bu bilgiler doğrultusunda diye biliriz ki adli bilimler uzmanı kriminal laboratuvarlarında çalışabilirler.

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us