Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Adli Tıp İmza İncelemesi

Adli Tıp İmza İncelemesi

Adli tıp kurumunda yapılan imza incelemesine adli tıp imza incelemesi denilebilir. İmza incelemesi nerede yapılırsa yapılsın şayet tüm dünya tarafından benimsenmiş yöntemler uygulandıktan sonra imzanın nerede incelendiğinin bir önemi yoktur. Asıl önemli unsur  imza incelemesini yapacak olan adli belge inceleme uzmanıdır.

Adli tıp kurumu adalet işlerinde bilirkişilik görevi yapmak amacıyla 2659 sayılı adli tıp kurumu kanununa göre kurulmuş Adalet Bakanlığına bağlı olan bir kurumdur. Bu kurumun temel görevi ise mahkemeler, hâkimlikler ve savcılıklar ile Kurumun uygun gördüğü alanlarda kamu kurum ve kuruluşları tarafından gönderilen adlî tıpla ilgili konularda bilimsel ve teknik görüş bildirmektir.


Adli tıp imza incelemesi bu kurumda Adli Tıp İhtisas Daireleri altında kurulmuş Fizik İhtisas Dairesi tarafından yapılmaktadır. Söz konusu dairenin temel görevi ise mahkemeler ile hakimlikler ve savcılıklar tarafından gönderilen silah, mermi, yazı (Grafolojik-daktiloskopik), imza, imza niteliğini taşıyan parmak izleri ile radyolojik, radyoizotop, klimatolojik, diğer fiziksel materyal ve olaylarla ilgili olarak incelemeler yaparak sonucunu bir raporla tespit etmektir.

Adli Tıp İmza İnceleme Süresi

Adli tıp kurumu Fizik İhtisas Dairesi ülke genelinde tüm illerden gelen talebi karşıladığı için zaman zaman imza incelemesi süresinde gecikmeler olmaktadır. Bu süre bazı vakalarda 6-12 ay olabildiği gibi bazı vakalarda ise 3-6 ay arasında olmaktadır. Kendi iş hacimlerine göre her ne kadar hızlı sürede cevap vermeye çalışsalar da gecikmeler olabilmektedir.

İmza İncelemesi Nerede Yapılır?

İmza incelemesi aşağıda belirtilen kurum ve kuruluşlarda yapılır.

·         Adalet Bakanlığına bağlı Adli Tıp Kurumu,

·         İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Kriminal Laboratuvarlarında,

·         İçişleri Bakanlığına bağlı Jandarma Kriminal Laboratuvarlarında,

·         Üniversiteler bünyesinde kurulmuş olan Adli Bilimler Enstitülerinde,

·         Global Kriminal gibi özel kriminal inceleme bürolarında.

İmza İncelemesini Kim Yapar?

İmza incelemesi adli belge inceleme uzmanları tarafından yapılmaktadır. Kimdir bu adli belge inceleme uzmanları? Adli belge inceleme uzmanı uzmanlık sertifikasını adli tıp kurumundan, emniyet/jandarma kriminal laboratuvarlarından almış kişilerdir. Bu kişiler uzmanlık belgelerini alırken çok detaylı bir eğitimden geçirilmekte ve yaklaşık 4-5 yıl uzman denetiminde gerçek adli vakaları çözerek yetişmektedirler. Bunların dışında üniversitelerin adli bilimler enstitüsünde de yetişen uzmanlar olmaktadırlar. Global Kriminal olarak alanında uzman personel ile hizmet vermekteyiz.

Bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli unsur adli belge inceleme uzmanıyım diye kişinin eğitimi nerede ve hangi koşullarda aldığı. Şayet, kişi bir uzman denetiminde çalışarak, eğitim alarak ve gerçek vakaları çözüme kavuşturarak kendisini yetiştirmiş ise o kişi adli belge inceleme uzmanıdır. Bu kişi adli tıp imza incelemesi gibi imza incelemesi yapabilir. daha detaylı bilgi için kriminaluzmanlari.com web adresimizi ziyaret ediniz.

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us