Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Basit Tersimli İmza Ne Demek?

Basit Tersimli İmza Ne Demek?

                Basit tersimli imza ne demek sorusundan önce imzaların atım şekilleri hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. İmzalar atım şekline göre üç grupta incelenir. Bunlar yazı tarzında imzalar, şekilsel imzalar ve basit tersimli imzalardır. Yazı tarzında imzalar; Atatürk’ün imzasında olduğu gibi isim ve soy ismin her ikisinin birlikte veya isim veya soy isimden birinin el yazısı formunda yazarak oluşturulan imza tarzıdır. Şekilsel imzalar; imzanın Türk halkının neredeyse yüzde seksenine yakının atmış olduğu imza görünüşünün şekilsel el hareketlerinden oluşan imza tarzıdır.

             

                Son olarak basit tersimli imza ne demek sorusuna verilecek cevap olarak basit imzalar ise herkes tarafından kolaylıkla atılabilecek ve imzanın formunda hiçbir karakteristik hususiyetleri ihtiva etmeyen imza tarzıdır. Bu şekilde atılan basit tersimli imzaların incelenmesi imza incelemesi açısından oldukça zor olup genelde inceleme sonucu olarak kanaat oluşmayan imza grubu içinde yer almaktadırlar.

                Basit tersimli imza ne demek  imza incelemesi yapacak adli belge inceleme uzmanları için oldukça çok zordur. Bunun temel sebebi inceleme konusu imzanın hiçbir yeteneğe gerek olmadan sahteci tarafından kolaylıkla neredeyse taklit edeceği imzanın birebir atım özelliklerini yansıtarak oluşturmuş olmasıdır. İmzasında hiçbir şekilde harf veya karakteristik bir şekilsel tarz olmayan imza sahipleri maalesef imza sahteciliği ile karşı karşıya kaldıklarında yapılacak olan imza incelemelerinde bilimsel bir sonuç alamamaktadırlar.

Basit Tersimli İmzayı Kimler Atmaktadır?

                Basit tersimli imza ne demek sorusu için bilinmesi gereken diğer bir husus ise basit imzayı kimler atar şeklinde bir gruplandırmak yapmak hatalı bir analiz olmuş olur. Çünkü edinmiş olduğum tecrübelere dayanarak çok rahat bir şekilde söyleyebilirim ki her bir kesimde yani okumuş-okumamış, kırsalda yaşayan-şehirde yaşayan, memur-işçi, yaşlı-genç şeklinde yapabileceğimiz daha farklı gruplar içinde çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki herkes basit tersimli imza atmaya potansiyeldir. Yeri geliyor bir hakim-savcının basit tersimli bir imza atmış olduğu, yeri geliyor bir doktorun basit tersimli bir imza atmış olduğu yada hayatında hiç kırsal alandan çıkmamış hiçbir eğitim almamış kişilerde basit tersimli imza atmaktadırlar.

Kişiler Neden Basit Tersimli İmza Atmaktadırlar?

                Bu sorunun en temel cevabı atmış oldukları imzanın ne anlama geldiğini bilmedikleridir. Ayrıca, atmış oldukları imzayı önemsemedikleridir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki imza taşımış olduğu öneme binaen atılı bulunduğu yerdeki yazan tüm yazıları bilgileri kabul ettiği anlama gelmektedir. Dolayısıyla imza sahibi imzası ile “okudum, anladım ve kabul ediyorum” demektedir. Bu kadar anlam yüklenmiş olan imzanın da bir o kadar karakteristik bir yapıya sahip olması gerekmektedir.

                Tabi ki imzanın atım şekli ile ilgili olarak hiçbir zorlayıcı unsur veya kanuni zorunluluk yoktur. Sadece 2525 sayılı soyadı kanununun 2. Maddesinde geçen “söyleyişte, yazışta, imzada öz ad önde, soy adı sonda kullanılır” tanımından yapacağımız çıkarım ile imzada öz adı önde soy adı sonda kullanılarak bir imza oluşturabiliriz. Yani bu imzada yazı tarzında olması gerekir. Basit tersimli imza ne demek sorusuna cevap aradığımız bu blog yazımızda şunu da tavsiye olarak diyebiliriz ki imza atacağınız yere kendi el yazınız ile mutlak surette isim ve soy isminizi de yazınız.

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us