Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Boş Kağıda Atılan İmza Geçerli mi?

Boş Kağıda Atılan İmza Geçerli mi?

Boş kağıda atılan imza geçerli mi sorusundan önce boş kağıda imza ne demek onu anlatmak istiyorum. Boş kağıda imza hukukta “beyaza imza” olarak tanımlanmaktadır. Uygulama da ise “hatıra imza” şeklinde isimlendirilmektedir. Her ne şekilde ifade edilirse edilsin neticede yapılan işlem boş bir kağıda yani üzerinde yazılı hiçbir şey olmayan boş bir kağıda imza atılmasıdır. İmza incelemesi açısından sonuç genellikle mağdurun aleyhine sonuçlanmaktadır. Çünkü kişi imzayı bilerek ve isteyerek atmıştır.


Boş kağıda atılan imza hayatın her noktasında karşımıza çıkabilmektedir. Bazen bir iş yerinde patron çalışandan beyaza imza alır. Bazen ticari ilişkilerimizde karşımıza çıkar ticari olarak alış veriş yaptığımız kişilere senet/çek altını imzalayarak veririz. Ya da mesai arkadaşımıza ben yokken lazım olursa kullan diye beyaza imza veririz. İş yeri sahipleri de mali işlerini yürüten kişilere beyaza imza vererek işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlamaktadır.

Beyaza İmzanın Tanımı

Doğal olarak hayatın akışına uygun olarak ve bazı işlemlerimizin daha hızlı yürümesi için beyaza imza veririz. Beyaza imzanın tanımını yapmak gerekir ise şöyle denilebilir, bir kişinin diğer kişiye anlaştıkları üzere doldurmak üzere güvenerek vermiş olduğu boş kağıda imzaya denilmektedir. Burada genelde ticari hayatta borçlunun üzerini doldurmadan alacaklıya vermiş olduğu boş kağıda atmış olduğu imzadır.

Beyaza imzada aranacak bazı unsurlar aranmaktadır. Bu unsurların başında imza gelmektedir. Dolayısıyla atılmış bir imza mühür ya da bunların yerine geçecek bir işaret olmalıdır. Ticari hayatta para yerine geçen senedin şekli şartı olmadığı göz önünde bulundurursak beyaza imzada boş kağıt senet haline getirilebilir. Bunun için de öncelikle bir imza veya imza yerine geçecek mühür ya da bir işaret olmalıdır. Bunlar olmazsa belgenin hiçbir hükmü yoktur. Kanunlarımıza göre parmak izi de imza yerini tutacağı için imza yerine parmak izi de olabilir.

İspat hukuku açısından konuya baktığımızda imza incelemesi neticesinde şayet imza ile kişi arasında bir aidiyetlik kurula biliniyorsa imza geçerlidir. İmza incelemeleri sonucunda kişinin eli ürünü olduğu belirtilen imza kişi tarafından ıslak imza ile oluşturulmuş olması gerekmektedir. Fotokopi veya montaj yoluyla alınan imzalar hukuken geçerli olmayabilir.

Beyaza İmzada İtiraz Yöntemleri

Boş kağıda atılan imza geçerli olacağından burada tarafların yapacağı husus aralarındaki sözel anlaşmayı ispatlamaya çalışmaları gerekmektedir. Çünkü beyaza imza aralarında yapılan üzerinde uyum sağlanan anlaşmanın kağıda aktarılması için karşı tarafa verilmiştir. Doğal olarak mağdur kişi bunu şahitlerle ispatlamaya çalışması gerekmektedir.

Diğer bir yöntem ise kriminalist uzman yani adli belge inceleme uzmanlarının yapacakları inceleme neticesinde elde edecekleri bulgular olacaktır. Bu bulgular ve daha fazla bilgi için Global Kriminal ile iletişime geçiniz veya www.kriminaluzmanlari.com web adresini ziyaret ediniz.

 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us