Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Farklı İmza Kullanmak Suç mu?

Farklı İmza Kullanmak Suç mu?

Şayet günlük yaşamımızda farklı tarzlarda farklı şekillerde imza atma alışkanlığımız varsa aklımıza farklı imza kullanmak suç mu? sorusu gelebilir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki farklı imza kullanmak suç mu sorusuna cevap değildir olacaktır. Bir olayın suç olarak kabul edilebilmesi için Türk Ceza Kanununda (TCK) açık bir şekilde yazılı olması gerekmektedir. TCK’da yazılı olmayan fiil ve davranışlar suç kapsamında değerlendirilemez. Bu işin hukuki boyutudur. Ancak gün içinde farklı yerlere farklı imza atma gibi bir alışkanlığınız varsa hayatınızın bir döneminde imza sahteciliği suçu ile karşı karşıya kaldığında haklılığının ispat noktasında sıkıntılar yaşayabilir.

İmza incelemesi kendi içinde bir disiplini olan adli bilimlere içinde yer alan bir inceleme alanıdır. Öncelikle bu bilim dalında atılı bir imzanın imza sahibine ait olup olmadığı şayet imza sahibine ait değilse o imzayı atma ihtimali olan kişilerle olan aidiyetlik tespiti yapılmaktadır. İmza incelemesi yapılırken kıyaslama ve karşılaştırma yöntemi kullanılmaktadır.


Kıyaslama ve karşılaştırma yöntemi yapılırken kişilerin huzurda ve samimi imza örnekleri toplanır ve bu imzalara kıyasen/atfen sonuç verilmektedir. Kıyaslama ve karşılaştırma yapılmadan önce şahsa ait mukayese imzalar kendi içinde değerlendirilir. Kendi içinde değerlendirme yapılırken imzanın genel şekli başta olmak üzere kişiye ait kaligrafik ve itiyadi atım özelikleri tespit edilir. Sonrasında ise imza sahibinin farklı imza kullanmak suç mu gibi özelliği varsa imzalar bu sefer kendi içinde gruplandırılır.

Gruplandırılan imzalar ile tetkik konusu yani incelenecek imza kıyaslanarak incelenir. Ancak kriminal imza incelemesi yapan uzman işi incelerken sürekli kafasında şu sorunun cevabını arar acaba bu kadar farklı imza kullanan kişi bu imzayı da kullanmak suretiyle atmış mıdır? İşte bu sorunun cevabına muhatap olmamak için kendinize ait bir atım tarzında imzanızın olması her zaman lehinize bir durum oluşturur. böylelikle farklı imza kullanmak suç mu olayıyla karşı karşıya kalmazsınız.

Mukayese İmza Çeşitleri

İmza karşılaştırmasına dayanak teşkil edecek imzalara mukayese imzalar denilmektedir. Mukayese imzalar elde ediliş biçimlerine göre ikiye ayrılır. Bunlardan birincisi Samimi İmzalar, ikincisi ise Huzurda alınmış imzalardır. Daha fazlası için kriminaluzmanlari.com web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Samimi İmzalar

Kişilerin hiçbir etki altında kalmadan ve imzasında değiştirme gayreti içinde olmadan atmış oldukları olağan imzalarından oluşan mukayeseye esas imzalarıdır. Bunlar kamu kurumlarına vermiş oldukları dilekçelerde, sandık seçmen listesinde, nüfus işlemlerinde, noterlerde vb. yerlerde atmış oldukları imzalarıdır. Farklı imza kullanmak suç mu diyen kişiler için bu imzaları tespit etmek oldukça önemlidir.
Huzurda Alınmış İmzalar

Bu gruptaki imzalar ise soruşturmacı/kovuşturmacı makamın yani hakim, savcı, müfettiş, kolluk görevlisinin huzurunda atmış olduğu imzalarıdır. Bu grup imzalarda şayet kişi suçlu ise suçluluk psikoloji etkisinde günlük hayatta kullanmış olduğu imzadan farklı imza kullanabilir.

İmza İncelemesini Kim Yapar?

Gerek senette imza incelemesi gerekse farklı belgelerdeki imzaları inceleyecek kişiye grafoloji ve sahtecilik uzmanı denir. Grafoloji ve sahtecilik uzmanı ya da adli belge inceleme uzmanı olmak için belli bir süreç ve prosedürlerden geçilmesi gerekmektedir. Bu süreç yaklaşık 5 yıllık bir masa başı deneyime dayanan bir süreçtir. Kendisinden kıdemli uzmandan alacağı bilgi ve tecrübelerinin harman edildiği bir masa başı eğitimidir bu prosedür.

Kriminal imza incelemesi yapacak kişi bu süreçten gerçek dava dosyalarını inceleyerek kazanacağı tecrübesiyle uzman olabilir. Aksi takdirde alanda konuyla ilgili yazılmış yazıları kitapları okuyarak ya da birkaç günlük eğitim alarak uzman olduğunu düşünen kişiler en az 3-5 yıllık bir hapis cezasıyla yargılanan mağdur kişilerin mağduriyet oranlarını artırırlar. Atalarımız boşuna dememiş yarım imam imandan yarım hekim candan eder diye. Kriminal imza incelemesi yaptıracak kişilerin öncelikle işin ücretinden önce işi yapacak uzmanın kalitesini sorgulaması ileride doğacak mağduriyetlerin giderilmesi için daha uygun bir davranıştır. Dolayısıyla farklı imza kullanmak suç mu değil sadece imza sahteciliğine maruz kaldığınızda sizin açınızdan aleyhte bir durum olur. 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us