Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

İmzanın Taklit Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İmzanın Taklit Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bu blog yazımda sizlere bir imzanın taklit olduğu nasıl anlaşılır? sorusuna cevap vereceğim. Bir imzanın taklit olup olmadığı hususu kriminalistik olarak yapılacak imza incelemesi ile ortaya çıkarılabilmektedir. Tabi bunun için öncelikle takliden imza nasıl oluşturulur konusu uzmanca bilinmesi gerekmektedir. Global Kriminal olarak dünyaca yayınlanan tüm akademik yayınlar takip edildiği için uzmanlarımız bu konuyla ilgili yeteri derecede donanım sahibidir.

Taklit bir imza şu yöntemlerden biri ile oluşturulabilir. Bunlar şunlardır:

·         Üsten kopyalama yöntemi,

·         Alttan kopyala yöntemi,

·         Bakarak taklit yöntemi,

·         Hayali bir imza atma yöntemi,

·         Mantaj yöntemi,

·         Autopen denilen robot kalem ile taklit imza oluşturulur.

Taklit Edilen İmza Nasıl Anlaşılır?

Taklit edilen bir imza net bir şekilde anlaşılabilmesi için öncelikle imza sahibinin mukayese imzalarına ihtiyaç duyulur. Özellikle Geniş zaman dilimine yayılmış mukayese imzalar karşılaştırma için önemli ipuçları vermektedir. Şayet bunlar sağlıklı bir şekilde temin edilirse bir imzanın taklit olduğu nasıl anlaşılır? Sorusuna net bir cevap verilebilir. 


Bir imzanın taklit olduğunun anlaşılabilmesi için öncelikle imza incelemesi yapılması gerekmektedir. İmza incelemesinde yapılması gereken en birincil inceleme imzanın mikroskop altında detay hatlarının incelenmesidir. Bu inceleme ile imzanın ıslak imza olup olmadığı ortaya çıkarılır. Şayet imza ıslak imza ise o zaman detay incelemeye devam edilir.

Detay inceleme de ikinci olarak imzanın genel şekli, tersim tarzı yönünden inceleme yapılır. Şayet genel şekil benzerliği yoksa imza zaten taklit imza olarak adlandırılabilir. Şayet imza genel şekil olarak benziyorsa başlangıç, sonlandırılış, karakteristik tersimler incelenir. Burada el de edilen bulgular neticesinde imzanın taklit edilip edilmediği ortaya konulur.

İmza Taklit Edilirse Ne Olur?

İmza incelemesi neticesinde şayet imzanın takliden atılmış bir imza olduğu ortaya çıkarsa söz konusu işlemi yapanlar için TCK 204 Resmi Belgede Sahtecilik veya TCK 207 Özel Belgede Sahtecilik suçlarından dolayı ceza davası açılması gerekmektedir. Bunun için öncelikle imzanın sahte olduğuna dair yapılan imza incelemesi neticesinde bir uzman görüşü veya mütalaa raporu almanız gerekmektedir. Bu raporla birlikte Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunmadan önce alacak olacağınız mütalaa raporu haklı davanızda sizin bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Global Kriminal olarak uzmanlarımız gelişmiş teknik cihazları ile incelemelerini yapıp imzanın taklit olduğu nasıl anlaşılır sorusuna yönelik detaylı Yargıtay içtihatlarına uygun uzman görüşü veya mütalaa raporu hazırlamaktadırlar daha detaylı bilgi için www.kriminaluzmanlari.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us