Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Jandarma Kriminal İmza İncelemesi

Jandarma Kriminal İmza İncelemesi

Jandarma kriminal imza incelemesi İçişleri Bakanlığına bağlı olarak kurulmuş Jandarma Kriminal Laboratuvarlarında adli belge inceleme uzmanları tarafından laboratuvar ortamında gelişmiş teknik cihazlar kullanılarak imza inceleme prosedürüne bağlı kalarak yapılan imza incelemesidir. Söz konusu inceleme Jandarma Genel Komutanlığına bağlı rütbeli personel tarafından yapılmaktadır.

Ülkemizde işlenen bir suçun nasıl işlendiği ve suçu işleyenle aidiyet bağı kurmak amacıyla resmi kurum olarak imza incelemesi yapmak üzere; Adalet Bakanlığına bağlı olarak kurulmuş olan adli tıp kurumu, İçişleri Bakanlığına bağlı olan kriminal polis laboratuvarı, jandarma kriminal laboratuvarı ve üniversiteler bünyesinde adli bilimler enstitüleri kurulmuştur. Bu resmi kurumların yanında CMK 67. Maddesine istinaden kurulan Global Kriminal gibi özel kriminal laboratuvarlar da mevcuttur.


Resmi kurumlara bağlı olarak kurulan kriminal laboratuvarlar sadece kendi bünyelerine ve cumhuriyet savcılıkların talebini yerine getirmektedirler. Örneğin Jandarma kriminal laboratuvarı jandarma bölgesinde işlenen ve güvenlik personeli olarak jandarmanın müdahale etmiş olduğu olayları aydınlatmak üzere kurulmuştur. Doğal olarak bu kuruma dışarıdan bir sivil vatandaş veya bir kamu kurumu imza incelemesi için müracaat edemez.

Jandarma kriminal imza incelemesi tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi kıyaslama ve karşılaştırma yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntemi jandarma kriminal bünyesinde mentör yöntemiyle yetişmiş uzmanlar uygulamaktadır. Bu uzmanlar adli belge inceleme alanında en az 4 yıl pratik ve teorik eğitim alarak kendilerinden kıdemli uzmanların yanında gerçek vakalarda ki imza inceleme taleplerini çözüme kavuşturarak yetişmektedirler.

İmza İncelemesinde Nelere Dikkat Edilir?

İmza incelemesinde öncelikle incelenecek imza ile imza hamilinin imzası kıyaslama ve karşılaştırma yöntemiyle incelenir. Şayet bu incelemede olumsuz bir kanaat çıkarsa şüpheli imzayı atması muhtemel kişilerin imza örnekleri ile karşılaştırma ve kıyaslama yapılarak imza incelemesi yapılır ve bir sonuca ulaşılır. İncelenen her imzada bir sonuç çıkmayabilir. Bazı imzalar da sonuca yönelik kanaat çıkmayabilir. Bunların başlıca temel sebepleri şunlardır:

·         Mukayeseye esas teşkil edecek imzaların az ve kifayetsiz olması,

·         İncelenecek imzanın karakteristik hususiyetleri ihtiva etmeyen basit tersimli bir imza olması,

·         Mukayese imzaların sadece huzurda alınmış imza örneklerinden oluşmuş olması,

·         Mukayese imza örnekleri alınırken, huzurda imza örneklerini alan kişinin inceleme konusu imzanın taklit ettirmesi,

·         Mukayese imzaların geniş zaman dilimine yayılmamış olmasıdır.

İmza İncelemesinde Kullanılan Cihazlar

Jandarma kriminal imza incelemesi yapılırken incelenecek imza öncelikle makroskop altında detay hatları belirlenir. Bu işlem yapılırken aynı zamanda incelenecek imzanın fotokopi olup olmadığı veya üzerinde manipülasyon yapılıp yapılmadığı hususları da tespit edilir. Daha sonra tespit edilen tüm bulgular belge inceleme cihazları yardımıyla fotoğraflanarak rapora eklenir. İmza incelemesinde en önemli unsur adli belge inceleme uzmanını sonuca götürecek olan tespit edilen tüm detaya yönelik bulgular rapora eklenerek kanaat bildirilir. Detaylı bilgi için www.kriminaluzmanlari.com web adresimizi ziyaret ediniz.

 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us