Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Kişinin El Yazısından Neler Tespit Edilir?

Kişinin El Yazısından Neler Tespit Edilir?

                Bir kişinin el yazısından neler tespit edilir sorusuna kriminalistik olarak şu şekilde cevap verilebilir. Suça konu not kâğıdı, senet, çek, tehdit mektubu veya şantaj mektubu gibi belgeler üzerindeki yazıların o kişi tarafından yazılıp yazılmadığı hususları tespit edilmektedir. El yazısı incelemesi yapılarak şüpheli kişilerle aidiyetlik tespiti yapılır.

                Yazı bilimiyle uğraşan bazı uzmanlar yazıdan kişilik analizi yaptıklarını belirtmektedirler. Hatta kişilik analizinin ilaveten hastalık teşhisi bile yapan kişiler vardır. Bu ne kadar doğrudur orasını kriminalistik uzman olarak bizler bilmeyiz. Kriminalistik uzman olarak el yazısı incelemesinde bizler sadece belge üzerindeki yazıdan sadece o yazıyı yazmasından şüphe edilen kişilerle ilgi ve irtibat tespiti yaparız.


                Kriminalistik uzman olarak bizler belge üzerindeki yazıya bakarak, o yazıyı yazanın cinsiyeti, yaşı, kilosu, psikolojik durumu, hastalık geçmişi, sosyal statüsü gibi bilgilere ulaşıp cevap vermemiz mümkün değildir. Bir kişinin el yazısından neler tespit edilir sorusunu merak edenler için net olarak diyebileceğimiz şey sadece yazıyı yazanın tespiti yapılır diyebiliriz.

 El Yazısı  Nasıl Tespit Edilir?

                Bir belge üzerindeki el yazısı şüpheli belge yani tetkik konusu yazı ile o yazıyı yazmasından şüphe edilen kişilerin yazıları yani mukayese yazıları arasında el yazısı inceleme yöntem ve prosedürleri doğrultusunda tüm dünyada kabul görmüş yöntemlerle inceleme yapılır. Bu yöntemlerin başında kıyaslama ve karşılaştırma yöntemi gelmektedir.

                Okul hayatımızdan beri özellikle matematik öğretmenlerinden çokça duyduğumuz “elma ile elma, portakal ile portakal toplanır” hükmü el yazısı incelemesinde de geçerli bir hükümdür. Şöyle ki şayet tetkik konusu yazı küçük kitap harfiyle yazılmış ise mukayese yazıların da küçük kitap harfleriyle yazılmış olması gerekmektedir. Eğer inceleme konusu yazılar bağlı el yazısı ile yazılmış ise mukayese yazıların da bağlı el yazısı ile yazılmış olması gerekmektedir.

                Bu temel prensip doğrultusunda her harf ve rakam kendi içinde birebir değerlendirilir. Bu değerlendirme yapılırken harf veya rakamın tersim özellikleri birincil derecede dikkate alınır. Daha sonra o harf ve rakamın kişiye ait karakteristik özellikleri tespit edilir ve bunlar kıyaslanarak karşılaştırılır.

                Bir Yazının Ne Zaman Yazıldığı Nasıl Anlaşılır?

                Bir belge üzerindeki yazının ne zaman yazıldığı hususu sıklıkla el yazısı incelemesi yapan uzmanlara sorulmaktadır. Ancak bu sorunun cevabı henüz gerek ülkemizde gerekse yabancı ülkelerde net bir cevaba kavuş değildir. Dolayısıyla Bir kişinin el yazısından neler tespit edilir sorusuna verilen net cevaba karşılık maalesef bir yazının ne zaman yazıldığı hususunda net bir cevap veremiyoruz. Ancak konuyla ilgili çalışmalar halen devam etmektedir. Global Kriminal olarak bu hususla ilgili gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Gelişmeler oldukça www.kriminaluzmanlari.com web adresimizden duyurulacaktır.

 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us