Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Sahte Çek Nasıl İncelenir?

Sahte Çek Nasıl İncelenir?

                Sahte çek kriminal laboratuvarlarında teknik cihazlarla orijinal olduğu bilinen çek ile kıyaslanarak ve güvenlik özellikleri karşılaştırılarak incelenir. Çek değerli bir belge olduğu için üretimi de diğer belgelerden farklılıklar göstermektedir. Sahte çek nasıl incelenir sorusu neden bu kadar önemli diye merak edenler için şunu söyleyebilirim ki, çekler para yerine geçtiği için para kadar kıymet arz etmekte ve güvenlik özelliği barındırmaktadır. Bunun için sahte çek inceleyen uzmanın sahtecilik unsurları ve çeklere uygulanan güvelik unsurlarını bilmesi gerekmektedir.

                Güvenli belge bazı özellikleri yönünden diğer belgelerden farklılıklar gösterir. Bu farklılıkların başında kâğıt kalitesi gelmektedir. Bilindiği üzere kâğıt bitkisel liflerden üretilir. Bu bitkisel liflere selüloz denir. Selülozlar ağaçlardan, yıllık bitkilerden, pamuktan, geri dönüşüm kâğıtlardan elde edilir. Kâğıda ham madde buradan temin edilir. Bir kâğıdın kalitesi bu süreçten başlar. En kaliteli ve dayanıklı kâğıt pamuk lifinden üretilir.

             

   Kâğıt kalitesinden sonra kağıt üretim sürecinde çeklere eklenen güvenlik unsurları orijinal bir çekin sahte çekten kolaylıkla ayırt edilmesini sağlar. Çeklere eklenen güvenlik unsurları iki aşamada gerçekleştirilir. Birinci aşamada çek kâğıdının imalatı aşamasında, ikincisi ise çek kâğıdının baskısı esnasındadır. İyi bir belge inceleme uzmanı bu prosedürleri çok iyi bilmesi gerekmektedir.

Çeklerde Bulunan Güvenlik Unsurları:

                Çeklerde 01.01.2017 tarihinden sonra karekod uygulaması başlatılmıştır. Bu karekod uygulaması çeklerde zorunlu tutulmuştur. Bu sayede sahte çek tespiti karekod uygulamasıyla daha kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Karekod ile çekin seri numarası kontrol edilerek sistem dâhilinde bu çekin olup olmadığı kontrol edilmiş olur.

                Karekod uygulamasının yanında çek yapraklarına bazı temel güvenlik unsurları da eklenmektedir. Bunların başında güvenlik lifleri “security fiber” gelmektedir. Bunun dışında temel bir güvenlik özelliği olan UV ışık kaynağına karşı tepkime verme özelliği eklenir. Hologram/kinegram gibi güvenlik özellikleri de eklenir. Bu ve benzeri güvenlik özellikleri ile bir çek yaprağı güvenli hale gelir.

Sahte Çekin İncelenmesi:

                Bir çek üç şekilde sahte olabilir. Bunlardan biri çek orijinal olup hamilinin imzası sahtedir. Bu yöntemle yapılan çek sahteciliğinde imza incelemesi yapılarak imzanın çek hamiline ait olup olmadığı tespit edilir. İkinci olarak çek ve hamilinin imzası orijinaldir ancak, çek üzerinde tahrifat yapılmıştır. Bu şekildeki çek sahteciliği ise tahrifat incelemesi yapılarak tespit edilir. Son olarak çek yaprağı sahtedir. Bu şekildeki bir sahte çek ise sahtecilik incelemesi yani güvenlik unsurları kontrol edilerek incelenir.

                Sahte çek inceleyecek bir uzman aynı zamanda yazı ve imza incelemesi, tahrifat incelemesi ve sahtecilik incelemesi konularında yeteri kadar bilgi ve tecrübe sahibi olması gerekmektedir. Global Kriminal olarak yüzlerce çekin sahteliğini ortaya koyan uzmanlarımız bu alanlarda kendini geliştirmiş durumdadır. Sizde sahte çek nasıl incelenir diye bir merak içindeyseniz www.kriminaluzmanlari.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us