Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Yazı İmza İnceleme

Yazı ve İmza İncelemesi

                Yazı imza incelemesi adli belge incelemelerinin en başında gelen talepler arasında yer almaktadır. Yazı imza incelemesi her türlü belgede istenebilecek bir analizdir. Örneğin bir çek üzerindeki yazı imza incelemesi yapılabilmekteyken, bir firmaya ait fatura üzerinde de yazı imza incelemesi istenebilmektedir.


                Yazı imza incelemesi adli belge inceleme uzmanı tarafından grafolojik ve grafometrik yöntemlerle karşılaştırma ve kıyaslama yöntemleri ile yapılmaktadır. Yazı imza incelemesi sübjektif bir inceleme alanı olup bazen inceleyen uzmana göre farklı sonuçlar çıkabilmektedir. Bu farklılık Yazı imza incelemesinin doğası gereği olabilmektedir.

                Yazı imza incelemesi neticesinde sonuç kanaat şeklinde verilmektedir. Bu kanaat temelde iki şekilde sonuçlanmaktadır. Bunlardan birincisi “eli ürünü olduğu kanaatine varılmıştır” şeklinde olup diğeri ise “eli ürünü olmadığı kanaatine varılmıştır” şeklindedir.

Hangi Konularda Analiz Yapılmaktadır?


                Yazı imza incelemesi yanında adli belge inceleme olarak şu hususlarda da inceleme yapılmaktadır:

·         Sahtecilik incelemesi,

·         Tahrifat incelemesi,

·         Aldatma kabiliyeti incelemesi,

·         Mühür-kaşe izi incelemesi,

·         Daktilo yazısı incelemesi,

·         Makine yazısı incelemesi,

·         Banknot incelemesi.

Daktilo İncelemesi Nedir?

Daktilo 1829 yılında ilk defa ABD’de William Austin Burt(en) tarafından ilk kez bulunup patenti alınmıştır.2000’li yılların başına kadar tüm resmi kurum ve kuruluşlarda bilgisayar yerine kullanılmıştır. Bilgisayarın hızla yayılması neticesinde daktilolar artık kullanılmaz olmuştur. Bundan dolayı daktilo yazısı incelemesi çok rağbet görmeyen bir inceleme alanıdır. Ancak, eskiye yönelik belgeler üzerinde halen daktilo yazısı görülmekte olup bazen daktilo yazısı incelemesi halen talep edilmektedir. Daktilo yazısı incelemesi talebinde şu incelemeler yapılmaktadır:


·         Yazının hangi daktilo ile yazılmış olduğu,

·         Daktilo yazısına sonradan ilave yapılıp yapılmadığı,

·         Belge üzerinde kaç farklı daktilo yazısının olduğu daktilo yazısı incelemesi neticesinde yapılacak tespitlerdir.

Yazı imza incelemesi alanında yeterliliği olan uzmanımız Doç. Dr. Yasin ATAÇ tarafından bilimsel yöntemlere dayalı olarak daktilo yazısı incelemesi yapılmaktadır.

 

 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us