Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Adli Tıp Kurumu İmza İncelemesi Ne Kadar Sürer?

Adli Tıp Kurumu İmza İncelemesi Ne Kadar Sürer?

                Günlük yaşamda imza sahteciliği ile karşı karşıya kalan her kişi doğal olarak Adli Tıp Kurumuna imza incelemesi için giden belgesinin sonucu için adli tıp kurumu imza incelemesi ne kadar sürer diye aklına gelmektedir. Adli Tıp Kurumu adalet işlerinde bilirkişilik yapmak üzere Adalet Bakanlığına bağlı kurulmuş adli tıp uzmanlığı ve yan dal uzmanlığı programları ile görev alanına giren konularda bilirkişilik yapmak üzere yetkilendirilmiş bir kurumdur.

                Mahkemeler, hâkimlikler ve savcılıklar ile Adli Tıp Kurumun uygun gördüğü alanlarda kamu kurum ve kuruluşları tarafından gönderilen adli tıpla ilgili konularda bilimsel ve teknik görüş bildirmek üzere görev tanımı yapılmış bir kurumdur. İmza incelemesi Adli Tıp İhtisas Dairelerinden Fizik Daire Başkanlığı bünyesinde yapılmaktadır.

               

                2659 sayılı Adli Tıp Kurumu Kanunun 21. Maddesi Fizik İhtisas Dairesinin görevini şu şekilde belirlemiştir. “Mahkemeler ile hakimlikler ve savcılıklar tarafından gönderilen silah, mermi, yazı (Grafolojik – daktiloskopik), imza, imza niteliğini taşıyan parmak izleri ile radyolojik, radyoizotop, klimatolojik, diğer fiziksel materyal ve olaylarla ilgili olarak incelemeler yaparak sonucunu bir raporla tespit etmek” şeklindedir.

                Bu kanun maddesinden anlaşılacağı üzere imza incelemesini Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Başkanlığınca yapılmaktadır. Doğal olarak mahkemelerce, savcılıklarca adli tıp kurumuna gönderilen yazı ve imza incelemeleri için taraflar adli tıp kurumu imza incelemesi ne kadar sürer diye merak etmektedirler. Adalet Bakanlığına bağlı Kurulan Adli Tıp Kurumu Türkiye’de sadece İstanbul ilinde hizmet vermektedir. Dolayısıyla tüm Türkiye genelinden gelen talepleri karşılamak zorunda kalıyorlar. Bu da uygulamada zaman zaman taleplere verilen cevap süresini uzatmaktadır.

                İmza incelemesi için Adli Tıp Kurumuna giden bir iş yaklaşık olarak 6-12 ay arasında sürmektedir. Ancak bu işlemleri sadece Adli Tıp Kurumu yapmamaktadır. Bunun yanında İçişleri Bakanlığına bağlı kurulmuş jandarma ve polis kriminal laboratuvarları da bu konularda hizmet vermektedirler. Ancak onların da iş yükü çok fazla olduğundan oradan da taleplere yaklaşık 3-6 ay arasında cevap gelmektedir.

Kriminal İmza İncelemesi Kaç Gün Sürer?

Kamu kurumlarının dışında Global Kriminal gibi Ceza Muhakemeleri Kanununun 67/6 ve Hukuk Muhakemeleri Kanununun 293/1. Maddelerine istinaden alınan Özel Mütalaa Raporları için kurulmuş özel kriminal bürolar aracılığı ile imza incelemesi yaptırabilirsiniz. Adli Tıp Kurumu imza incelemesi ne kadar sürer diye bir kaygınız ortadan kalkar çünkü burada taleplere en fazla 5 iş günü içinde cevap verilmektedir. Konuyla ilgili www.kriminaluzmanlari.com web adresimizi ziyaret edip detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us