Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Adli Tıp Yazı İncelemesi

Adli Tıp Yazı İncelemesi

Adli tıp yazı incelemesi halk arasında el yazısı incelemesi veya yazı incelemesi anlamında kullanılmaktadır. Çünkü el yazısı incelemesi incelemenin yapıldığı birime göre isimlendirilmemektedir. Aksi takdirde kriminal polis el yazısı incelemesi, jandarma kriminal el yazısı incelemesi gibi isimlendirmeler ortaya çıkardı. Dolayısıyla bu blog yazımda yazı incelemesinin temel konuları ele alınacaktır.


Adli tıp yazı incelemesi denilince aklımıza gelmesi gereken en temel soru el yazısı incelemesi nasıl yapılır sorusu olmalıdır. El yazısı incelemesi imza incelemesi gibi temelde kıyaslama ve karşılaştırma metodolojisine dayanmaktadır. Bu inceleme türünde yapılan işlem çok genel ifadeyle şu şekilde özetlenebilir. Tetkik ve mukayese yazıdaki her bir harf ve rakam kendi içinde tersim yönünden mukayeseli bir şekilde incelenir. Birçok blog yazısında, bilirkişi raporunda veya özel mütalaa raporunda el yazısı incelemesinde tersim ifadesi kullanılmaktadır.

“Tersim” Ne Demektir?

Adli tıp yazı incelemesinde kullanılan “tersim” ifadesi bir harf veya rakamın ya da bir karakterin yapılış biçimine denmektedir. Yani resim edilmesi anlamında kullanılmaktadır. Bu tersim biçiminin tespiti el yazısı incelemesi için olmazsa olmaz temel bir çalışmadır. Bu çalışma yapılmadan sonuca gidilmesi büyük bir hata oluşturur. Onun için uzman yazı incelemesi yaparken öncelikle ve ilk iş olarak makraskop altında her bir harf veya rakamın tersimini çözmesi gerekmektedir.

El Yazısı Karşılaştırma Programı:

El yazısı genel olarak şu şekilde yapılmaktadır. Birinci olarak tetkik konusu yani inceleme konusu el yazısı uzman tarafından makraskop altında harf ve rakam bakımından tersim özellikleri belirlenir. Daha sonra şüpheli kişilerin el yazı örnekleri aynı tetkik yazının incelenmesi gibi uzman tarafından makraskop altında harf ve rakam bakımından tersim özellikleri belirlenir. Daha sonra her iki inceleme yazısında (Tetkik ve mukayese) benzerlikler ve farklılıklar belirlenir.

Tespit edilen benzerlikler ve farklılıklar kıyaslanır. Benzerlik veya farklılık oranına göre sonuca yönelik bir kanaat oluşturulur. Bu yapılan işlemler uzman tarafından manuel yani göz yordamıyla yapılmaktadır. Ancak kullanım alanı çok az olan hatta şunu diyebilirim ki Türkiye’de hiçbir laboratuvarda kullanılmayan yazı incelemesi yapan programları var.

Ancak bu programların da yüklemesini zaten uzman yapıyor olacak. Bahsetmiş olduğum tersim özelliklerinin belirlenmesi noktasında bu belirlenen özellikler bilgisayar diline çevrilir ve uzman tarafından sisteme tanıtılır. Daha sonra aynı işlem mukayese yazısı için de yapılır. Bilgisayar programı burada uzman tarafından tanımlanan bilgileri karşılaştırıp size bir sonuç vermektedir.

Gerek adli tıp yazı incelemesi olsun gerek se tüm incelemeci birimler tarafından kullanılan el yazısı incelemesi olsun yapılan işlemler tamamen uzman marifetine kalmış bir incelemedir. Uzman kendisini bu alanda yetiştirmiş ve vaka deneyimi çok fazla ise hata oranı o kadar azdır. Yani ters bir orantı vardır. Uzmanın incelediği vaka sayısı az ise hata oranı çok olur. Global Kriminal olarak uzmanlarımız en az 5000 vaka incelemesi yapmış uzmanlardır. Gönül rahatlığı içinde müracaat edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için www.kriminaluzmanlari.com web adresimizi ziyaret ediniz.

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us