Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Bir Yazının Kime Ait Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir Yazının Kime Ait Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Adli bilimler açısından bir yazının kime ait olduğu nasıl anlaşılırsorusuna verilebilecek tek cevap el yazısı incelemesi ile anlaşılır şeklindedir. Adli bilimlerde yazı incelemesi ile şüpheli ve yazanı belli olmayan yazıların aidiyetlik tespiti yapılmaktadır. Bu işlem yapılırken temel olarak ulusal ve uluslararası geçerliliği kabul edilmiş olan kıyaslama ve karşılaştırma yöntemi kullanılmaktadır.

Yazı incelemesi adli bilimlerde kullanılan en eski tekniklerden biridir. El yazısının incelemesi ilk defa 1894 yıllında Yüzbaşı Alfred Dreyfus’un casuslukla suçlanması neticesinde Fransa’da yargılandığı dava ile gündeme gelmiştir. Söz konusu olay özetle Paris’te bulunan Alman Büyükelçiliğinde Fransız gizli servisi adına çalışan bir kadının çöp sepetinde bulduğu bir imzasız yazıyı merkeze göndermesi ile vaka başlamıştır.


Çöpte bulunan el yazınını şüphelileri arasında Yüzbaşı Alfred Dreyfus da vardı. O dönemde tam olarak nasıl yapıldığı bilinmemekle birlikte Alphonse Bertillon’un yapmış olduğu eksik inceleme ile Yüzbaşı casusluk suçlaması ile mahkum edildi. Ancak ilerleyen teknik ve yöntemlerle birlikte başkası tarafından yapılan inceleme ile casusluk belgesi üzerindeki yazıların Yüzbaşı Alfred Dreyfus’a ait olmadığı tespit ediliyor ve Dreyfus beraat ediyor. Söz konusu olay bir yazının kime ait olduğu nasıl anlaşılır sorusuna da cevap niteliğindedir.

Bir Yazının Ne Zaman Yazıldığı Nasıl Anlaşılır?

İnceleme konusu belgeler üzerindeki yazıların ne zaman yazıldığı ile ilgili güncel olarak çok soru ile karşı karşıya kalınmaktadır. Maalesef günümüz teknik ve alan çalışmaları neticesinde bir yazının ne zaman yazıldığı hususuna net bir cevap verilememektedir. Ancak belge üzerindeki mürekkebin yapılacak fiziki incelemesi neticesinde ilaveler olup olmadığı ya da inceleme konusu belge üzerinde bulunan imzanın veya yazıdan hangisinin önce/sonra yazıldığı hususu ile ilgili bir yorum yapılabilmektedir.

Diğer bir husus ise belge üzerinde yapılacak fulaj incelemesi ile belgeye sonradan ilaveler yapılıp yapılmadığı da tespit edilebilmektedir. Fulaj baskı izi demektir. Kalemin kağıdın arka yüzüne bıraktığı iz analiz edilip bir sonuca varılabilmektedir. Söz konusu çalışma Global Kriminal bünyesinde hassas bir şekilde yapılmaktadır. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için www.kriminaluzmanlari.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Grafoloji Raporu Nedir?

Grafoloji raporu inceleme konusu belge üzerinde bulunan yazılar üzerinde yapılacak el yazısı incelemesi neticesinde elde edilecek bulgular sonucu adli belge inceleme uzmanı tarafından tanzim edilen rapora verilen isimdir. Söz konusu raporla birlikte bir yazının kime ait olduğu nasıl anlaşılır sorusu da cevaplandırılmış olmaktadır.

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us