Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

El Yazısı İncelemesi Nasıl Yapılır?

El Yazısı İncelemesi Nasıl Yapılır?

                Adli Bilimlerde el yazısı incelemesi nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. El yazısı incelemesi de, imza incelemesi gibi kıyaslama ve karşılaştırma yöntemine dayalı bir incelemedir. El yazısı incelemesi yapılırken her bir harf ve rakam kendi içinde tersim bakımından çözümlenir ve mukayese yazı ile kıyaslanarak kanaate dayalı bir sonuca gidilir.

                El yazısı incelemesi laboratuvar ortamında makraskop kullanılarak yapılması gereken bir incelemedir. Söz konusu incelemeyi ise laboratuvar ortamında eğitim almış en az 5 yıl gerçek adli vakaları çözüme kavuşturmuş uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Ayrıca adli belge inceleme uzmanlığını kriminal laboratuvarlardan almış uzmanlar tarafından yapılması hata payını en düşük sevide tutacaktır.

               

                El yazısı incelemesi nasıl yapılır sorusuyla birlikte hangi tür belgeler üzerindeki yazılar incelenir? Sorusuna da cevap vermek gerekir. El yazısı sadece yüzey olarak kağıt kullanılarak oluşturulmaz. Kağıt dışında bir ayna yüzeyine, bir elbise parçası üzerine, sıra üzerine, kapı üzerine, cam üzerine, duvara vb. yerlere de yazılabilir. Bu tür yüzeyler üzerine yazılmış yazıların incelemesi de el yazı inceleme uzmanı tarafından yapılmaktadır.

El yazısında Kullanılan Kalem Çeşitleri

Burada bir de yazıyı oluşturan diğer bir unsur olan kalem konusu da incelenmelidir. Kalem yazı yazımı için kullanılan en önemli materyaldir. Yazım yüzeyi farklı olduğu gibi yazım aracı da farklı olabilir. En yaygın kullanılan yazım aracı şunlardır; ruj, sprey boya, fırça, boya kalemleri, dolma kalem vb. tüm bu yazım araçları ile yazı yazılabilmektedir. Belge inceleme uzmanı için yapacağı el yazısı incelemesinde hangi tür yüzey aracı ve yazım aracı kullandığını belirlemesi önem arz etmektedir.

Farklı Yüzeylerde El Yazısı İncelemesi Nasıl Yapılır?

                Farklı yüzeylere farklı yazım araçları kullanılarak yazılmış yazıların incelemesi yapılabilmektedir. Bunun için en önemli unsur yazının nereye yazıldığına göre değişir. Şayet yazı kağıt ve benzeri yüzeylere yazılmamış ise o zaman yüzey fotoğraf ile sabitlenir ve çalışma fotoğraf üzerinden yapılır. Şayet mümkün ise yazım aracına uygun araç ile yazı örneği alınarak inceleme sağlıklı yapılabilir.

En ideal yazı inceleme sistemi aynı tür yazım aracı ve aynı tür yazı yüzeyine uygun yazı örneklerinin alınması ile yapılabilmektedir. Yani duvara bir sprey boya ile yazı yazılmış ise şüpheli kişiye sprey boya ile duvara yazı yazdırıp o şekilde karşılaştırma yapılması gerekmektedir. El yazısı incelemesi nasıl yapılır ve merak ettiğiniz daha fazla bilgi ve destek almak için www.kriminaluzmanlari.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us