Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Grafoloji Eğitimi Veren Üniversiteler

Grafoloji Eğitimi Veren Üniversiteler

Grafoloji eğitimi veren üniversiteler grafoloji ve sahtecilik alanında çalışmak isteyen kişilerce merak edilen konulardan biridir. Bu blog yazımda sizlere grafoloji eğitimi verenüniversiteler hakkında temel bilgiler vereceğim. Öncelikle şu hususu belirtmem gerekir ki özellikle grafoloji konusunda ön lisans, lisans, yüksek lisans eğitimi veren bir kurum yok. Bu saydığım eğitim seviyelerinde adli bilimler alanında eğitim verilmektedir.

Adli bilimler kriminalistik bilimiyle aynı anlamda kullanılan eş değer kelimedir. Adli bilimler işlenmiş bir suçun nasıl işlendiğini ortaya koyan ve failiyle aidiyetlik bağı kuran bir bilim dalıdır. Bu haliyle de adli bilimler bir üst çatıdır. Bu çatı altında bu bilime destek veren diğer tüm bilim dalları yer almaktadır. Adli bilimler günümüzde öyle bir yere gelmiştir ki nerdeyse aklınıza gelecek her bir bilim dalı kendi disiplini içinde suçun aydınlatılmasına yardımcı olduğu için adli bilimler içinde yer almaktadır.


Adli bilimler denilince akla ilk gelen çalışma alanı grafoloji ve sahtecilik yani adli belge incelemedir. Bunun yanında adli balistik, adli iz inceleme, adli kimya, adli biyoloji, adli görüntü inceleme, adli ses inceleme gibi temel inceleme alanları gelmektedir.  Bunların yanında herkes tarafından tam olarak bilinmese de ormancılık, antropoloji, arkeoloji, veterinerlik, eczacılık, istatistik, otomotiv sektörü, diş hekimliği, muhasebe bilimi gibi birçok bilim dalı kendi disiplini içinde işlenmiş bir suçun aydınlatılmasında katkı sağlayabilir.

Adli bilimler eğitimi şu an üniversite seviyesinde özel ve devlet üniversitelerinde ön lisans, lisans ve yüksek lisans seviyesinde verilmektedir. Devlet üniversitesi olarak ilk açılan adli bilimler bölümü Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde bölüm olarak açılmış olup ilk öğrencilerini 2021/2022 eğitim öğretim yılında alarak eğitim hayatına başlamıştır. Şu an itibariyle devlet üniversitelerinde lisans seviyesinde bu bölüm mevcut değildir.

Özel ve vakıf üniversitelerinde ise sadece Üsküdar Üniversitesinde bu bölüm mevcuttur. Söz konusu üniversitede devlet üniversitesinde olduğu gibi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi altında kurulmuştur. Ön lisans olarak hali hazırda bir program mevcut değildir.

Yüksek lisans olarak artık birçok üniversitede hem enstitü şeklinde hem de anabilim dalı şeklinde yerini almış bulunmaktadır. Günümüzde artık delilden sanığa giden insan haklarına saygı gereği bu bölümler gözde olmaya başlamıştır. Dolayısıyla akademi bünyesinde adli bilimler ile uğraşan bir öğretim üyesi olan üniversiteler bu bölümleri oluşturarak eğitim vermeye başlamışlardır.

Ancak söz konusu eğitimler genel eğitimler olup grafoloji üzerine özelde bir eğitim verilmemektedir. Grafoloji eğitimi sadece kredili ders olarak lisans ve yüksek lisans seviyesinde verilmektedir. Bu eğitim de uzmanlık için yeterli olmamaktadır.

Adli Grafoloji Eğitimi

Adli grafoloji eğitimi şu an ülkemizde özel sektör tarafından verilmektedir. Verilen eğitimler sadece teorik kitabi bilgiler olduğu için bir uzmanlık için yeterli olmamaktadır. Çünkü bu alanda uzman olmak isteyen kişi gerçek vakalar çözerek uzmanlık elde edebilir. Bunun içindir ki web ortamında yapılacak aramalarda grafoloji eğitimi veren üniversiteler ile ilgili fazla bilgiye ulaşılamamaktadır. Daha detaylı bilgi için www.kriminaluzmanlari.com web adresini ziyaret ediniz.

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us