Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Grafoloji İncelemesi Nasıl Yapılır?

Grafoloji İncelemesi Nasıl Yapılır?

Bu blog yazımda grafoloji incelemesi nasıl yapılır sorusuna cevap bulacaksınız. Grafolojik inceleme günümüzde el yazısı incelemesi anlamında kullanılmaktadır. El yazısı incelemesi ile bir belge üzerine el ile yazılmış yazının kim tarafından yazıldığının bulunmasına yönelik yapılan inceleme türüdür. Ancak her ne kadar tanımda el yazısı denilse de veya söz konusu inceleme alanının adının el yazısı incelemesi olsa da unutulmaması gereken bir gerçek vardır.

Nedir bu unutulmaması gereken gerçek?

Evet, normal yaşamda birçok insan yazı dediğimiz unsuru el adı verilen organı ile yazmaktadır. Ancak, çok az sayıda olsa da doğuştan ya da sonradan bir kaza ile elini kaybetmiş dezavantajlı bir kesim yazı işlemini maalesef farklı farklı sebeplerden dolayı eli ile değil vücudunun farklı organları ile yazmaktadır. Örneğin doğuştan eli olmayan bir kişi dirseği yardımıyla yazı yazmaktadır. Kolu olmayan bir kişi ayak parmakları yardımıyla yazı yazmaktadır.

Handwriting is not handwriting”…


Doğuştan kolu ve ayağı olmayan kişiler ise kalemi ağzı ile tutarak yazı yazmaktadırlar. İşte bu tür oluşturulan yazılara da el yazısı denilmektedir. Genelleyerek adına “el yazısı” denilen süreçte beynin kodladığı harflerin vücuttaki sinirler aracılığı ile tersim şekillerinin vücudun kalem tutan organına iletilmesi ve bu organ tarafından bir yazgaç yardımıyla bir yüzeye bu tersimin aktarılmasıdır. Doğal olarak grafoloji incelemesi nasıl yapılır sorusuyla karşı karşıya kalan uzmanın incelemenin sıhhati açısından el yazısı incelemesi yaparken bu hususu biliyor olası gerekmektedir.

El Yazısı Kişinin Karakterini Belli Eder mi?

El yazısı kişinin karakterini belli eder mi? Sorununa iki farklı bilim alanı adına verilecek cevap vardır. Bunlardan biri psikoloji bilimi, diğeri ise kriminalistik bilimidir. Psikolojik bilimi adına bu soruya cevap verecek olursam evet el yazısı kişinin karakterini belli eder. Ancak suçun aydınlatılması ile çalışan kriminalistik bilimin en eski bir çalışma kolu olan adli belge inceleme uzmanlarının yapmış olduğu el yazısı incelemesine göre cevap verecek olursam hayır diyebiliriz.

                Adli bilimler açısından el yazısı incelemesinin tek ve nihai bir hedefi vardır. Bu tek ve nihai hedefi ise belge üzerindeki yazının şüpheli kişi tarafından yazılıp yazılmadığı hususudur. Bu temel husus dışındaki tüm düşünce ve araştırma alanları el yazısı incelemesi yapacak uzmanın çalışma alanı dışındadır. Global Kriminal olarak çalışma alanımızda sadece aidiyetlik tespiti yapılmakta olup detaylı bilgi için www.kriminaluzmanlari.com web adresimizi ziyaret ediniz.

El Yazısı Değişir mi?

                Evet, el yazısı değişir. El yazısı da bir insan gibi doğar, büyür, gelişir ve değişir. El yazısının değişim sürecini İnsana benzetmemin amacı şudur. El yazısı ilkokul 1. Sınıfta öğretmen tarafından her bir harfin tersiminin kopyalanması ile öğretilmeye başlanır. Bu süreç insan hayatının doğumudur. İlkokul döneminde başlayan yazı yazma süreci ortaokul döneminde ve lise döneminde gelişme süreci içine girer.

                Yazının gelişme sürecinde kişinin ergenlik dönemi, yaşam kalitesi veya kişilik unsurlarına bağlı olarak kişiyle birlikte özdeşleşecek yazı kalıtım özelliği göstermeye başlar. Buna bağlı olarak özellikle çok yazı yazan bir meslek grubunda çalışıyor olması veya fakülte okuduğu dönemde örnek verecek olursak “tıp fakültesi” okuyan kişi yoğun ve hızlı yazı yazdığı için bu dönemde de yazısı değişime uğrar ve artık kalıcı olur. El yazısı kişinin karakterini belli eder mi? Yerine okul döneminde yazım değişir mi sorusu daha etkili bir soru olur. El yazısı incelemesi yapacak kişiler açısından kişinin el yazısını etkileyecek yaşan sürecini biliyor olması her zaman bir artı özellik taşır.

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us