Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

İmza İncelemesi

İmza İncelemesi

Ticari ilişkilerimizden tutun, medeni yaşamımıza kadar iç içe olduğumuz imza birçok insanın yaşam merkezinde yer almaktadır. Hayatımızın her noktasında önem arz eden imza ile birçok bilgiyi onaylar veya borç altına gireriz. Aksi ispatlanmadığı müddetçe de adımıza atılan orijinal veya sahte olduğunu düşündüğümüz imzalardan sorumluyuz. Sahte olduğunu düşündüğümüz imzaların gerçekliğini ise imza incelemesi ile ortaya koyabiliriz. Konuyla ilgili detaylı bilgi için www.kriminaluzmanlari.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Günlük yaşantımızda merkeze yerleşmiş olan imza ile ilgili olarak maalesef imzanın nasıl atılması gerektiği hususunda kanuni düzenleme yer almamaktadır. Bu durum da kişilerin kendilerine has bir takım çizgisel hareketlerden faydalanarak imza oluşturmasına sebep olmuştur. Aslında bu durum imza incelemesi açısından da sıkıntılar oluşturmaktadır.

Kişilerin kendine has oturmuş genel bir imzasının yanında kendilerince önem verdikleri veya önem vermedikleri belgelere de farklı tarzda kendilerine ait orijinal imza atabilmektedirler. Örneğin özellikle son iki yılda pandemi salgını ile yaygın hale gelen kargo taşımalarında kargo belgelerine attıkları önemsemedikleri imzalar, ya da zamansal sıkıntı içinde attıkları gelişigüzel imzalarla birlikte kendilerince çok önemli olan belgelere örneğin evlilik cüzdanına, tapu belgelerine, nüfus belgelerine atmış oldukları imzalar arasında şekilsel ve tersim tarzı yönünden farklılıklar oluşmaktadır. Bu durum da imza incelemesi açısından sıkıntılar oluşturmaktadır.


Kişilere ait kendilerince oluşturdukları bu tarz imza çeşidi imza incelemesi esnasında kendilerinin aleyhine bir durum oluşturabilmektedir. Aklımıza şu şekilde bir soru gelebilir:

İmza İncelemesinde Nelere Bakılır?

İmza incelemesinde öncelikle imzanın genel şekline bakılır. Genel şekil yönünden şekilsel ve tersim tarzı yönünden farklılıklar varsa bu imzalar kendi içinde gruplandırılır. Kişiye ait ne kadar fazla grup imza varsa bu durum imza incelemesinde aleyhte bir durum oluşturabilmektedir. İncelemeyi yapan uzman açısından şayet incelenecek imza şekilsel olarak benzerlik gösteriyorsa farklı tarzda imza atan kişi bunu da atmış olabilir şeklinde bir kanaat bırakır.

Daha sonra ise imzaların detay ve kaligrafik özellikleri tespit edilerek orijinal imzalarla kıyaslama yöntemiyle imza incelemesi tamamlanır. İmzalar incelenirken tamamen kişiye ait daha önceki zaman dilimlerinde atmış oldukları imzalarıyla kıyaslama yapılarak incelenir ve kanaat oluşturulur. Bu işlem için maalesef bir cihaz bulunmamaktadır. Sadece makroskop ile detay özellikler incelenir. Bunun dışında imza incelemesi uzmanın bilgi ve tecrübesine bağlı olarak incelenmektedir.

İmza İncelemesini Kim Yapar?

İmza İncelemesi sertifikası olan uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Söz konusu sertifikalar ise Devletin kurumları olan Kriminal Laboratuvarlarından alınması gerekmektedir. Çünkü bu tür kurumlarda çalışarak sertifika almaya hak kazanmış uzmanlar gerçek vakalar üzerinden deneyim kazanmışlar ve gelişmiş cihazları kullanarak inceleme yapmışlardır. Ayrıca, kıdemli uzmanlarından masa başı eğitimleri alarak kendilerini yetiştirmişlerdir. Bu sebepten dolayı imza incelemesi yaptıracağınız uzmana sertifikasının olup olmadığını ve şayet varsa nereden almış olduğunu sormanız sizin lehinize bir durum olur.

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us