Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

İmza İncelemesi Nasıl Yapılmalı?

İmza İncelemesi Nasıl Yapılmalı?

İmza incelemesi nasıl yapılmalı sorusu imza inceletmek isteyen kişilerce internetten aranan soruların başında gelmektedir. İmza inceletmek isteyen kişiler imza sahteciliği ile karşı karşıya kalmış ve hakkında cezai bir soruşturma olan kişilerdir. Doğal olarak haklılığını ispat etmek için imza inceletmesi ve yazı inceletmesi yaptıracaktır. Yapılacak incelemenin ne olduğu ile ilgili olarak da bir arayış içinde olduğundan imza incelemesi nasıl yapılmalı sorusuyla arama yapmaktadır.


İmza incelemesi kendi içinde bilimsel bir disiplini olan bir inceleme alanıdır. İmza sahteciliği ile uğraşan uzmanların belli bir sıra ve yöntemle imza incelemesi yapmak zorundadır. İmza sahteciliğinin temelinde gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada kabul görmüş yöntemi kıyaslama ve karşılaştırma yöntemidir. Kıyaslama ve karşılaştırma ise uzmanın kişisel yeteneği ve bu işle uğraşma senesine göre sonuçta isabet değişmektedir.

Belge Aslı Üzerinden İmza İncelemenin Önemi

İmza incelemesi öncelikle belge aslı üzerinden yapılması gereken bir çalışmadır. Bunun temel sebebi imzanın belgeye kopyalama yöntemiyle oluşturulup oluşturulmadığının tespit edilmesidir. Kopyalama yöntemiyle oluşturulan imzalar fotokopi belgeler üzerinde net bir şekilde tespit edilemeyebilir. Şayet imza kopyalama yöntemiyle oluşturulmuş ve inceleme yapan uzman bunu tespit edememiş ise doğal olarak imza sahteciliği yönünden yapılan incelemede hatalı bir sonuç ortaya çıkabilir.

İncelenecek imzanın kopyalama yöntemiyle oluşturulmadığı uzman tarafından tespit edilmiş ise karşılaştırma materyalleri kontrol edilmelidir. Bu aşamada imzası incelenecek kişilerin imza örnekleri gerekmektedir. İmza örnekleri kişilerden hem huzurda alınmış imza örnekleri, hem de samimi imza örneklerinden oluşması gerekmektedir. Şayet bu hususta da bir problem yoksa imza incelemesi aşamasına geçilebilir.

İmza İnceleme Süreci Nasıl Yapılmaktadır?

İmza sahteciliği aşamasında öncelikle mukayese imzalar kendi içinde genel şekil ve imza atım tarzı yönünden gruplandırılmalıdır. Çünkü kişiler bazen farklı tarzda farklı yerlere imza atabilmektedirler. Yaygın olarak kullanmadığı imzayı da inkar kastıyla atabilir. Bunun önüne geçmek için imzası incelenecek kişinin geniş zaman dilimine yayılmış imza örneklerinin temin edilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise farklı atım özelliği gösteren imzalar var ise bunlar gruplandırılmalıdır.

Mukayese olarak adlandırılan örnek imzalar kendi içinde gruplandırıldıktan sonra, incelenecek imzanın mikroskop altında tüm detayları incelemeyi yapacak uzman tarafından belirlenmesi gerekmektedir. İncelenecek imzaya hakim olan uzman aynı titizlikle mikroskop altında imzası incelenecek kişinin örnek imzalarını da incelemelidir. Bu aşamada uzman her iki imzaya da görsel ve resimsel bakış açısıyla bakmak zorundadır.

Son aşama olarak imza incelemesi yapan uzman incelenecek imza ile mukayese imzaları kıyaslayarak karşılaştırma aşamasına geçebilir. Bu aşamada her iki imzada benzer veya farklı yönler tespit edilmelidir. Tespit etmiş olduğu tüm benzerlikler ve farklılıklar ispat gücü açısından fotoğraflanarak işaretlenmelidir. İmza sahteciliği yönünden inceleme yapan uzman son aşamada ise tespit etmiş olduğu benzerlikler ve farklılıklara göre sonuca yönelik kanaatini bildirerek incelemeyi sonlandırır. Tüm bu aşamaların hepsi imza incelemesi nasıl yapılmalı sorusunun cevabıdır. Daha fazla bilgi için www.kriminaluzmanlari.com web adresimizi ziyaret ediniz.

 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us