Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

İmza İncelemesinde Nelere Bakılır?

İmza İncelemesinde Nelere Bakılır?

İmza incelemesinde nelere bakılır? sorusuna adli bilimler laboratuvarlarında imza incelemesi yapılırken takip edilen yol ve yöntemlerden bahsederek bu soruya cevap vermiş olacağım. İmza incelemesi kendi içinde bir disiplini içeren ve incelemeyi yapan adli belge inceleme uzmanını doğru sonuca götürecek prosedürleri içeren bir bilim dalıdır.


İmza incelemesi için öncelikle elimizde bir şüpheli imza olması gerekmektedir bu imza bir başkası adına takliden veya sahte olarak atılmış olabileceği gibi, bu imza belgeye montaj yöntemleri kullanılarak sahte olarak aktarılmış olabilir. Tüm bu sahtecilik yöntemlerine ilaveten imza sahibi görünen kişinin rızası hilafına elde edilmiş imza da olabilir. Bu şekilde oluşturulmuş tüm imzaların inceleme önceliği vardır. Bu öncelik doğrultusunda imza incelemesi yapılmalıdır.

Takliden veya Sahte Olarak Atılmış İmzalar

               İmza incelemesinde nelere bakılır sorusuna cevaptan önce sahte imzalar nasıl oluşturur o konu hakkında bilgi vermek istiyorum. Bir belge üzerinde sizin tarafınızdan atılmamış olan sahte imzalar iki yöntemle belge üzerine atılmış olabilir. Bunlar şu şekildedir:

·        Sahte imzayı atan kişi sizin imzanızı hiçbir şekilde bilmiyor ve sizin adınıza tamamen sahte olarak imza atar,

·        Sahte imzayı atan kişi sizin imzanızı biliyordur, bildiği imzayı kendinden bir şeyler imzaya katarak imza atar,

·        Diğer bir şekil ise size ait bir imza örneği vardır. Şahıs bu imzayı birebir aynısı şeklinde yani model alarak imzayı atar. Model olarak atılan imza kısaca şu şekilde örnekle açıklanabilir. Resim dersinde öğretmen masaya vazo içinde bir gül koyup onu bakarak çizmemizi ister. Biz bu noktada vazo ve içindeki gülü birebir benzer şekliyle çizmeye çalışırız Hiç bir öğrenci gül yerine papatya çizmez. İşte model imzada imzayı atan kişi birebir benzeterek imzayı atmaya çalışır.

Montaj Yöntemi Kullanılarak Atılan İmzalar

               Gelişen teknoloji sayesinde artık montaj usulüyle yapılan işlemler daha kolay ve zahmetsiz yapılmaktadır. Bunun için iyi bir bilgisayar bilgisi ve resimle alakalı bir programa sahip olmanız ve kullanım bilgisi yeterli olacaktır. Dolayısıyla bu yöntemle yapılacak sahtecilikte elinizde bir bilgisayar ve bir printer olması yeterli gibi gözükmektedir. Montaj yöntemi kullanılarak oluşturulacak sahte imza iki farklı yöntemle yapılabilir.


İmza Makinası

Bu yöntemle sahte montaj yöntemiyle atılacak imza öncelikle yazılıma tanıtılıyor, sonrasında bir kalem yardımıyla yazılıma tanıtılan imza belgeye kalem ile aktarılır. Tabi bu şekilde elde edilmiş imzanın imza incelemesinde nelere bakılır çok iyi bilinmelidir. Global Kriminal olarak uzmanlarımız bu konuyla ilgili kendisini yetiştirmiş olup aklınıza takılan soruları www.kriminaluzmanlari.com adresinden iletebilirsiniz.

Kopya İmza

               Burada size ait olan bir orijinal imza elde edilir ve bilgisayar yazılım ile etrafı temizlenir ve belgeye yazıcı yoluyla aktarılır. Burada en önemli husus imza içinde toner atıklarının olup olmadığı ya da bir kalem ile mi yoksa başka bir yöntemle mi elde edilmiş bunun incelenmesi gerekmektedir. Yapılacak mikroskobik inceleme ile bu hususla ilgili tüm detaylar imza incelemesinde nelere bakılır konusunda bilgisi olan  adli belge inceleme uzmanlarınca tespit edilebilmektedir.

Rızası Dışında Elde Edilen İmzalar

               Bu grupta yer alan imzalar kişiler kendi rızasıyla imza atmaktadırlar ancak hangi belgeye imza atıkları hususunda yanıltılıp imzaları alınmaktadır. Son zamanda görsel ve yazılı medyada ismine sıklıkla karşılaştığımız kargo imza sahteciliği bu yöntemle yapılmaktadır. Kendini geliştirmiş iyi bir adli belge inceleme uzmanı bu şekilde elde edilmiş imza iddiası karşısında imza incelemesinde nerelere bakılır bilmelidir. Şayet bu konuyla ilgili tecrübesi varsa inceleme konusu imzanın kişinin yanıltarak elde edilmiş olduğunu tespit edebilir. Daha fazlası için hemen www.kriminaluzmanlari.com/iletisim sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us