Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

İmza İncelemesini Hangi Kurum Yapar?

İmza İncelemesini Hangi Kurum Yapar?

İmza incelemesini hangi kurum yapar sorusunu günlük yaşantısında imza sahteciliği ile karşı karşıya kalan kişilerin sıklıkla sormuş olduğu soruların başında gelmektedir. En genel ifadeyle cevap vermek gerekirse İmza incelemesini adli bilimlerle uğraşan kurumlar yapar. Bu kurumlar devlet kurumu olabileceği gibi özel kurumlarda olabilmektedir. Devlet kurumların başında ise Adli Tıp Kurumu gelmektedir.

Adli Tıp Kurumu adli makamlara intikal etmiş her türlü suçun işleniş şeklini hiçbir şüpheye bırakmadan ortaya çıkarır, ayrıca tespit etmiş olduğu deliller ile suçu işleyen arasında aidiyetlik bağı kurmaya çalışmaktadır. Adli Tıp Kurumu Adalet Bakanlığına bağlı olarak kurulmuş bünyesinde farklı ihtisas kurumları ve daireleri olan bir uzmanlık kurumudur. Bu kurumda imza incelemesi Fizik İhtisas Dairesi bünyesinde yapılmaktadır.


Diğer resmi kurumlar ise İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulmuş olan suçla mücadele etmekle yetkili olan Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Kriminal Polis Laboratuvarı, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde ise Jandarma Kriminal Laboratuvarıdır. İmza incelemesi her iki kurumda belge/doküman inceleme şube müdürlüklerinde kendi bünyesinde yetiştirmiş oldukları uzmanla tarafından yapılmaktadır.

Üniversiteler ve Adli Bilimler

Bunların dışında bir de üniversiteler bünyesinde kurulmuş olan Adli Bilimler Enstitüleri vardır. Bu enstitülerin başında şunlar gelmektedir:

·         İstanbul Üniversitesi Cerahpaşa bünyesinde adli tıp ve adli bilimler enstitüsü,

·         Ankara Üniversitesi bünyesinde adli bilimler enstitüsü,

·         Çukurova Üniversitesi bünyesinde bağımlılık ve adli bilimler enstitüsü,

·         Üsküdar Üniversitesi bünyesinde ise bağımlılık ve adli bilimler enstitüsüdür.

Bu ve bünyesinde adli bilimler bulunan diğer üniversiteler başta akademik eğitim vermekle birlikte imza incelemesi gibi adli bilimler alanında hizmet vermektedirler. Akademik eğitim olarak lisans ve yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir. Buradan mezun olan öğrenciler kazanmış oldukları akademik unvanlarına göre adli bilimlerin değişik alanlarında hizmet vermektedirler.

Adli Bilimler ve Özel Laboratuvarlar

Tüm bu kurumların dışında Ceza Muhakemeleri Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanununda yer alan özel mütalaa raporu/bilimsel mütalaa raporu kapsamında imza incelemesi yapan özel kriminal bürolarda mevcuttur. Global Kriminal gibi bu kurumlarda çalışan uzmanlar uzmanlık alanlarına göre özel mütalaa raporu vermektedirler. Bu tür kurumların en büyük avantajı karşı karşıya kalmış olduğunuz durumla ilgili olarak önceden bilgi sahibi olarak savunmanızı avukatınızla birlikte sağlam temele inşa ediyor olmanızdır. İmza incelemesini hangi kurum yapar sorusuna cevap bulduğunuz bu yazımızla veya diğer konularla ilgili merak etmiş olduğunuz sorularınız için www.kriminaluzmanlari.com isimli web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us