Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

İmza İncelemesini Kim Yapar?

İmza İncelemesini Kim Yapar?

İmza incelemesini kim yapar sorusunun cevabı adli bilimler açısından grafoloji ve sahtecilik uzmanıdır. Peki, kimdir bu grafoloji ve sahtecilik uzmanı? Grafoloji ve sahtecilik uzmanı adli bilimler alanında kendini belge inceleme uzmanı olarak geliştirmiş uzmandır. Bu kişi kendisinden kıdemli uzmanların gözetiminde gerek teorik olarak, gerekse gerçek vakalar üzerinde inceleme yaparak rapor hazırlayarak pratik yapmış uzman adayıdır.

İmza incelemesi yapacak kişi sadece imza incelemesi yapmaz bunun yanında el yazısı incelemesi, sahtecilik incelemesi, tahrifat incelemesi, makine yazısı incelemesi, kağıt incelemesi, fiziksel olarak mürekkep incelemesi, banknot incelemesi, mühür-kaşe izi incelemesi ve aldatma kabiliyeti incelemesidir yapması gerekmektedir. Çünkü bu inceleme alanlarının her biri bir belge üzerinde bulunabilecek unsurlardır. Bu alanlarda da inceleme yapabilmesi gerekebilir.


TCK 204. Madde resmi belgede sahtecilik suçunu düzenlenmektedir. Bu suçun gerekçesinde Belge kelimesi, Arapça kökenli “evrak” kelimesi karşılığında kullanılmakta olduğu ve yazılı kağıt anlamına gelmekte olduğu öğretide karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan, yazılı kağıt niteliğinde olmayan şey, ispat kuvveti ne olursa olsun, belge niteliği taşımamaktadır. Kağıt üzerindeki yazının, anlaşılabilir bir içeriğe sahip olması ve ayrıca, bir irade beyanını içermesi gerekir.

Kağıt üzerindeki yazı ise el yazısı olabilir, daktilo yazısı olabilir, matbaa yazısı olabilir veya mühür-kaşe izi ile oluşturulmuş olabilir. Dolayısıyla imza incelemesini kim yapar sorusunun yanında belgenizi inceleyecek uzmanın diğer konularda da bilgi ve tecrübe sahibi olup olmadığını araştırmak daha uygun bir yaklaşım olacaktır.

İmza İncelemesini Hangi Kurum Yapar?

İmza incelemesini adli tıp kurumu başta olmak üzere, kriminal polis laboratuvarı, jandarma kriminal laboratuvarı, adli bilimler enstitüsü, Global Kriminal gibi kurulmuş özel kriminal inceleme merkezleri yapabilmektedir. Uygulamada özellikle mahkemelerin bunlara ilaveten üniversitelerin güzel sanalar bölümüne de imza incelemesi yaptırmakta oldukları bilinmektedir. Ancak güzel sanatlar bölümün bu konularla ilgili detaylı ve teferruatlı bir bilgi sahibi olmadıkları için bazen hatalı sonuçlar verdikleri yazmış oldukları raporlardan müşahede edilmiştir.

Kriminal İncelemeyi Kim Yapar?

                İmza incelemesini kim yapar sorusuna paralel olarak bazen de kriminal incelemeyi kim yapar sorusu da sorulmaktadır. Her iki soruya da verilecek ortak cevap net bir ifadeyle şu şekildedir. Her iki incelemeyi alanında kendini gerçek vakalarla yetiştirmiş bir süre kendisinden kıdemli uzmanların gözetim ve denetiminde çalışmış inceleme yapacağı alanla ilgili temel kaynakları okumuş kişiler imza incelemesini ve kriminal incelemeyi yapabilir. Global Kriminal olarak imza incele uzmanımız 22 yıllık alan ve akademik tecrübeye sahip bir uzmandır. Daha detaylı bilgi için www.kriminaluzmanlari.com web adresimizi ziyaret ediniz.

 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us