Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

İmza Karşılaştırma Programı

İmza Karşılaştırma Programı

                Ülkemizde şu an imza karşılaştırma programı adı altında kullanılan bir yazılım veya sistem bulunmamaktadır. İmza karşılaştırma programı denilince akla gelen ilk işlem bir makinenin mevcudiyeti ve bu makine yardımıyla inceleme konusu imzanın bir kimseye ait olup olmadığını otomatik bir biçimde sonuca dökmesi gelmektedir. Ancak bu şekilde yapılan bir işlem net bir ifadeyle yoktur. Ülkemizde imza incelemesinde kıyaslama ve karşılaştırma yöntemi kullanılmaktadır.

                İmza karşılaştırma programının temeli iki farklı sisteme dayanmaktadır. Birinci sistem de incelenecek imzanın tüm detaylarıyla programa tanımlanması ve karşılaştırılacak imzada bu tanımlanan özelliklerin yazılım sayesinde tespit edilmesidir. Yani yapılacak işlem zaten uzman tarafından normal imza incelemesinde de bu şekilde yapılmaktadır. İkinci olarak bir sensor tarafından incelenecek imzanın fotoğrafı çekilerek tanımlama yapılır. Karşılaştırılacak imza da aynı prosedürden geçirilir. Her iki imzadaki ortak noktalar belirlenir ve benzerliklere ve farklılıklara göre bir sonuç verir.

               

              Her ne kadar bu şekilde bir imza karşılaştırma programı ülkemizde kullanılmasa da her iki sistemde de kanaate yönelik nihai sonucu inceleme yapan uzman belirleyecektir. Doğal olarak imza incelemesinde imza karşılaştırma programından ziyade inceleme yapacak uzmanın kalitesi ve yeterliliği ile yetkinliği daha önem arz etmektedir.

İmza İncelemesi Nasıl Yapılmaktadır?

                İmza incelemesi ülkemizde ve tüm dünyada incelecek imza ve mukayese edilecek imza kıyaslama ve karşılaştırma yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntemde incelecek imza öncelikle tüm detayları belirlenir. Bu detaylar inceleme esnasında adli belge inceleme uzmanı tarafından not edilir. Daha sonra mukayese edilecek imzanın da tüm detayları belirlenir. Belirlenen bu detaylarda incelemeyi yapan adli belge inceleme uzmanı tarafından not edilir. Elde edilen özellikler imza inceleme prosedürleri doğrultusunda kıyaslanarak karşılaştırılır. Elde edilecek benzerlik ve farklılıklara göre sonuca yönelik bir kanaat bildirilir. Global Kriminal olarak uzmanlarımız titiz bir çalışma yapıp sonuca yönelik kanaat oluşturmaktadırlar.

İmza İncelemede Nasıl Bir Sonuç Çıkar?

                İmza incelemesinde sonuçlar öncelikle göreceli olduğu için kanaat ile bildirilir. Bu kanaat uygulamada sonuç olarak algılanmaktadır. Göreceli sonuç şu demektir, imza incelemesinde bazı vakalar incelemeyi yapan adli belge inceleme uzmanına göre değişkenlikler arz eder. Bir uzmana göre “aynı el ürünü” olan kanaat, başka bir uzmana göre “aynı el ürünü değildir” şeklinde çıkabilmektedir. Bu durum uygulamada sıklıkla karşılaşılabilmektedir.

                İmza incelemesinde sonuca yönelik kanaatler genelde iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar:

·         Benzerliklerin fazla olduğu inceleme sonucunda aynı el ürünü,

·         Farklılıkların fazla olduğu inceleme sonucunda aynı el ürü olmadığıdır.

Sonuç olarak en titiz ve en güvenilir çalışma imza karşılaştırma programından ziyade son noktayı koyacak alanında tecrübesi fazla olan adli belge inceleme uzmanının yapacağı imza incelemesini yapmasıdır. Daha detaylı bilgi için www.kriminaluzmanlari.com web adresini ziyaret ediniz.

 

 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us