Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Kısmi Sahtecilik Nedir?

Kısmi Sahtecilik Nedir?

                Bir belgeyi sahte olarak düzenlenmek veya gerçek bir belgeyi başkasını aldatacak şekilde değiştirmeye sahtecilik denilmektedir. Kısmi sahtecilik nedir sorusunun cevabı sahteciliğin genel tanımın içinde yer almaktadır. Sahteciliğin tanımında temelde üç farklı kavram geçmektedir. Bunlardan birincisi külli sahtecilik, diğeri kısmi sahtecilik, üçüncüsü ise aldatma kabiliyeti kavramlarıdır.

                Kısmi sahtecilik gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştirilmesine denilmektedir. Bu değiştirme işlemleri farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Burada önemli olan husus sahteciliğin belgenin tamamına yönelik yapılıyor olmamasıdır. Kısmi sahtecilikte yapılan işlem belge üzerindeki bazı bilgi veya fotoğrafın değiştirilmesi ile yapılmaktadır.


                Bazı bilgiler denilince uygulamada sıklıkla karşılaşılan değişim yerleri genelde tarihler veya değer gösteren rakamlardır. Örneğin şahsın doğum tarihinde yıl hanesinde bulunan “1930” ibaresinin “1980” ibaresine dönüştürülmesi veya değer gösteren rakamlardan “1200” TL’nin “”12000” TL’ye dönüştürülmesi ile yapılmaktadır. Örneği verilen her iki sahtecilikte farklı yöntemler kullanılmıştır. Birinci örnekte sürşarj denilen değiştirme yöntemi kullanılırken ikinci örnekte ilave yöntemi kullanılmıştır. Global Kriminal olarak her türlü yapılan kısmi sahtecilik yöntemleri uzmanlarımız tarafından tahrifat incelemesi neticesinde büyük bir titizlikte çözüme kavuşturulmaktadır.

Kısmi Sahtecilik Nasıl Tespit Edilir?

                Belgeler üzerinde yapılan kısmi sahtecilik mutlaka özel ışık kaynakları yardımıyla çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Kısmi sahtecilikte temelde mürekkep farklılıkları tespit edilmektedir. Daha sonra ise farklı yöntemle kullanılarak detay incelemeler yapılmaktadır. Tahrifatincelemesinde en önemli olan unsur istemdir. Sizlere ulaşan ve danışmanlık isteyen kişiler tam olarak belgenin neyinden şüphe ediyorsa bunu net bir şekilde söylemesi gerekmektedir. Örneğin bir senet için ben “120.000” TL’lik senet imzalamadım diyorsa senedin rakamla değer gösteren hanesine yoğunlaşarak inceleme yapılır.

Kısmi Sahtecilikte Hangi Işık Kaynakları Kullanılmaktadır?

                Kısmi sahtecilik incelemesinde temelde üç farklı ışık kaynağı kullanılmaktadır. En temel kullanılan ışık kaynağı SPOT ışık kaynağıdır. Bu ışık ile mürekkeplerden farklı olan spotlanarak farklılığını göstermektedir. Diğer bir ışık kaynağı ise IR ışık kaynağıdır. Bu ışık kaynağı ile içeriği farklı olan mürekkep silinerek baskın olan mürekkep kalır. Diğer bir ışık kaynağı ise UV ışık kaynağıdır. Burada da silinmeler tespit edilir.

                Kısmi sahtecilik nedir sorusu ile birlikte kısmi sahtecilik nasıl tespit edilir ve kısmi sahteciliğin tespitinde kullanılan ışık kaynakları hakkında temel bilgiler verilmiştir. Tahrifat incelemesine yönelik detay bilgi için www.kriminaluzmanlari.com web adresini ziyaret ediniz.

 

 

 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us