Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Kriminal İmza Tespiti Nasıl Yapılır?

Kriminal İmza Tespiti Nasıl Yapılır?

Kriminal imza tespiti nasıl yapılır sorusunun tüm detaylarına bu blog yazımda ulaşacaksınız. Kriminal imza tespiti üzerinde ihtilaf olan bir imzanın imza incelemesi uzmanı tarafından yapılan kriminalistik incelemesidir. Söz konusu inceleme adli belge inceleme uzmanları tarafından yapılmaktadır. Bu inceleme yapılırken üzerinde şüphe ve ihtilaf olan imza ile imza sahibinin veya o imzayı atmasından şüphe edilen kişilerin imzalarının incelenmesidir.


İmza incelemesi yapılırken karşılaştırma ve kıyaslama yöntemleri kullanılmaktadır. Hem yazı incelemesinde hem de imza incelemesinde aktif kullanılan herhangi bir inceleme cihazı yoktur. Halk arasında dolaşan “çizgiden kalp atışı, nabız atışının tespiti yapılıp kişiyi buluyorlar” ya da “çizgiden kim çizmiş kişi bulunuyor” gibi bir inceleme yoktur.

İmza incelemesinde yapılan işlem öncelikle imza makroskop altında ıslak imza olup olmadığı kontrol edilir. Şayet ıslak imza ise yani mürekkepli kalemle oluşturulmuş bir imza ise imzanın kaligrafik ve karakteristik hususiyetleri tespit edilir ve mukayese imza ile kıyaslanır. Şayet imza ıslak imza değil ve imza fotokopi ise montaj olup olmadığı, ekleme olup olmadığı hususları tespit edilir ve inceleme o yönde tamamlanır.

Hakimin İmza İncelemesi

                Hakimin resen imza inceleme yetkisi yoktur çünkü hakim hukuk konuları dışında kalan ilmi ve fenni tüm konularda hakikati ortaya çıkarmak için bilirkişi tayin eder. Bilirkişinin incelemesi sonucu ortaya koyacağı bilimsel sonuca göre karar verir. Dolayısıyla imza sahteciliği konusunda yargılama esnasında yapacağı husus kişinin imza ve yazı örneklerini alıp inceleme konusu imza ile birlikte kriminal imza tespitini nasıl yapacağını bilen adli belge inceleme uzmanına göndererek gelecek sonuca göre hukuki karar vermektir.

Balistik İmza İncelemesi

                Balistik imza incelemesi imza incelemesi anlamında kullanılmaktadır. Yani adli belge inceleme uzmanının yapmış olduğu imza incelemesi anlamında kullanılmaktadır. Balistik kelime anlamıyla “ateşli silahlarda, merminin barut gazının basıncıyla fırlayıp hedefe ulaşıncaya kadar olan devinimini inceleyen bilim” olarak geçmektedir. Yani söz konusu kelime ateşli silahlar için kullanılan inceleme alanıdır. Adli belge incelemede bu tabir kullanılmaz. Kriminal imza tespiti nasıl yapılır konusuyla ilgili daha geniş bilgi için www.kriminaluzmanlari.com web adresini ziyaret ediniz. 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us