Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Kriminal İncelemeyi Kim Yapar?

Kriminal İncelemeyi Kim Yapar?

Kriminal incelemeyi kim yapar sorusa cevap vermeden önce kriminal kelimesinin ne demek olduğunu açıklamak istiyorum. İngilizce suç anlamına gelen “crime” kelimesinden dilimize girmiştir. Genel olarak tanımına baktığımızda kriminal suç demektir. Kriminal inceleme ise işlenen suçun incelenmesi anlamına gelmektedir. Kriminal inceleme yapmak için öncelikle bir suçun işlenmiş olması gerekmektedir. Kriminal inceleme ise işlenen bu suçun nasıl işlendiğini bilimsel gerçeklerle ortaya koymaktır.

Kriminal İnceleme Nasıl Olur?

Kriminal inceleme tüm bilim dallarından faydalanarak çalışır. Bu bilim dallarının başında fizik ve kimya gelmektedir. Sadece bunlarla yetinmez aklımıza gelen diğer tüm bilim dalları ile yakın temas halinde olup o bilim dallarının kullanmış oldukları yöntem ve analizleri suçun nasıl işlendiğini ortaya çıkartmak için kullanır.


Kriminal incelemeyi kim yapar dendiğinde ise aklımıza suç bilimiyle uğraşan başta kolluk görevleri gelmektedir. Evet öncelikle kriminal incelemeyi kendisine suçla ilgili kanunen yetki verilmiş birimler yapmaktadır. Bu birimlerin başında ise emniyet ve jandarma görevlileri gelmektedir. Ülkemizde 50’li yıllarda ve sonrasında sanıktan delile gidilip suç bağlantıları ve suçun işlenişi ortaya çıkarılırken günümüz insan haklarına haklarına saygılı bir ülke olmanın gereğince artık deliller konuşturulup suçlular ve suç bağlantıları ortaya konmaktadır.

Kriminal incelemeyi kim yapar sorusuna özellikle kolluk görevlileri denilmesinin sebebi budur. Çünkü kanunen kendilerine verilen görevleri rahat ve hukuka uygun bir şekilde elde edip inceleme imkânları olduğu için kriminal incelemeyi öncelikle bu birimler yapar.

Kriminal İnceleme Ne Kadar Sürer?

                Kriminal inceleme yapılacak incelemeye göre değişen sürelerde tamamlanmaktadır. İnceleme zamanına etki eden en önemli faktörler şunlardır:

·         Delilllerin tam ve eksiksiz gelip gelmediği,

·         Krimianal inceleme talep eden birimin isteğinin net anlaşılır olup olmadığı,

·         Krimianl incelemeyi yapacak uzmanın vaka ile ilgili tecrübesinin olup olmadığı,

Gibi faktörler incelemenin bitiş süresini etkilemektedir. Bunun yanında incelemeyi yapacak birimin iş kapasite yoğunluğu da süreye etkisi olan bir unsurdur. Şayet bunlar tam olarak belirlenmiş ise yaklaşık bir kriminal inceleme 5-10 gün içinde tamamlanır. Global Kriminal olarak bizler yazı, imza veya sahtecilikle ilgili gelen talepleri 3-4 gün içinde çözüme kavuşturabilmekteyiz. daha detaylı bilgi için kriminaluzmanlari.com web adresimizi ziyaret ediniz.

Kriminal Laboratuvarda Çalışmak İçin Ne Yapılmalı?

Kriminal laboratuvar olarak ülkemizde farklı birimlere ait laboratuvarlar vardır. Bunlar:

·         İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Kriminal Laboratuvarı,

·         İçişleri Bakanlığına bağlı Jandarma Kriminal Laboratuvarı,

·         Adalet Bakanlığına bağlı Adli Tıp Kurumu,

·         Üniversitelere bağlı Adli Bilimler Enstitüsüdür.

Bu birimler genel olarak kendi iç kaynaklarından personel temin etmektedirler. Yani emniyet için rütbeli personel veya özellikle fizik, kimya, biyoloji mezunu polislerden, jandarma için rütbeli askerlerden,  adli tıp kurumu için adli tıp uzmanlığı almış hekimlerden personel alınmaktadır. Üniversitelerde ise öğretim elemanları çalışmaktadır. Çok nadirde olsa dış kaynaklardan yani sivil personel almaktadırlar. Bunun için kriminal incelemeyi kim yapar sorusuna cevap arayan adaylar zaman zaman ilgili kurumların web sitesini takip etmelidirler.

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us