Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Polis Kriminal İmza İncelemesi

Polis Kriminal İmza İncelemesi

                İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün merkez ve merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak kurulmuş olan Kriminal Polis Laboratuvarında Belge İnceleme Şube Müdürlüklerince yapılan imza incelemesine polis kriminal imza incelemesi denilmektedir. Polis kriminal laboratuvarları kuruluş olarak ilk zamanlarda Emniyetin kendi içinde yapacağı soruşturmalarda veya emniyet birimlerince yapılan işlemlerde delillerin incelemesini yapmakta iken şu an adli amiri konumunda olan savcılıklardan ve iş yüküne göre mahkemelerden gelen taleplere de cevap vermektedirler.


                Kriminal Polis Laboratuvarların adli bilimlerle ilgili olarak şu birimler bulunmaktadır:

·         Bomba imha ve inceleme şube müdürlüğü,

·         Olay yeri inceleme şube müdürlüğü,

·         Balistik İnceleme Şube Müdürlüğü

·         Belge İnceleme Şube Müdürlüğü

·         Kimyasal İnceleme Şube Müdürlüğü

·         İz İnceleme Şube Müdürlüğü

·         Biyolojik İnceleme Şube Müdürlüğü

·         Ses Görüntü Data İnceleme Şube Müdürlüğü

·         Antropolojik İnceleme Şube Müdürlükleri aracılığı ile adli bilimlere hizmet vermektedirler.

Belge İnceleme Şube Müdürlüğü

Her türlü resmi veya özel belgelerin sahte olup olmadıklarını, üzerinde tahrifat yapılıp yapılmadıklarını, belgeler üzerindeki yazı ve imzaların kim eli ürünü olduğu, aynı kişi tarafından yazılıp yazılmadığı, ayrıca belgeler üzerindeki makine yazılarının (Daktilo, yazıcı, faks) hangi tür makineden elde edildiği ve ilgili makinelerle bağlantısını ortaya koymaktadır.

Belge inceleme şube müdürlükleri bu tür işlemlerini yaparken kendi bünyesinde de bölümlere ayrılmaktadır. Bunlar:

·        El Yazısı ve İmza İncelemeleri

·        Belge Sahteciliği İncelemeleri

·        Tahrifat İncelemeleri

·        Makine Yazısı İncelemeleridir. Ancak uzmanlar yetişirken tüm alanlara hakim olarak ve alt uzmanlığa ayrılmadan uzmanlık yapmaktadırlar.

İmza İncelemesi

İmza incelemesi adli belge inceleme uzmanlarınca karşılaştırma ve kıyaslama yöntemiyle makroskop altında detaylar tespit edilerek yapılmaktadır. Bu işlemler yapılırken uzmanların vaka tecrübesi önem arz etmektedir. Kendisini vakalarla yetiştirmiş bir uzmanın yanılma payı bakmış olduğu iş sayısına göre değişir. İmza incelemesinde 10 vaka bakmış uzman 10’luk, 100 vaka bakmış uzman 100’lük, 1000 vaka bakmış uzman 1000’lik kalite ile yeni vakasına bakarak imza incelemesi yapmaktadır.

İmza incelemesi adli tıpta, jandarma kriminal ve polis kriminal birimlerinde yapılmakta olup incelemeyi yapan birime göre ismi değişmektedir. Ancak yapılan tüm işlem ve metot aynıdır. Örnek olarak polis kriminal laboratuvarında incelenen imza için polis kriminal imza incelemesi ismi kullanılabilmektedir. 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us