Ankara Aldatma Kabiliyeti Hizmeti

Sahtecilik İncelemesi Nasıl Yapılır?

Sahtecilik İncelemesi Nasıl Yapılır?

Sahtecilik incelemesi nasıl yapılır diye soru geldiğinde cevap olarak yapılan sahteciliğe göre değişkenlik göstererek incelemesi yapılır şeklindedir. Sahtecilik incelemesi temelde iki şekilde incelenir. Bunlardan birincisi temel sahtecilik incelemesi diğeri ise tahrifat incelemesidir. Sahtecilik incelemesi bir belgenin gerçek olup olmadığı yönünde yapılan incelemedir. Tahrifat incelemesi ise belge üzerinde yapılan oynamaların tespitine yönelik yapılan incelemedir.


Sahtecilik İncelemesi Nasıl Yapılır?

Sahtecilik incelemesi bir belgenin orijinal olup olmadığı diğer bir ifadeyle gerçek olup olmadığı yönünden yapılan incelemeleri kapsamaktadır. Örnek vererek açıklamak gerekirse sahteliğinden şüphe edilen sürücü belgesinin orijinal olup olmadığının incelenmesi sahtecilik incelemesi kapsamında yapılmaktadır. Bu tür incelemede orijinal olduğu bilinen gerçek belge ile güvenlik unsurları ve baskı teknikleri yönünden karşılaştırmalı inceleme yapılarak sonuca gidilir.

Tahrifat İncelemesi Nasıl Yapılır?

Tahrifat incelemesi gerçek yani orijinal olan bir belge üzerinde yapılan oynamaların tespitidir. Yani bir önce verdiğimiz örnek üzerinden gidecek olursak sürücü belgesi üzerinde yapılan tarih değişikliği veya fotoğraf değişikliğinin tespit edilmesi tahrifat incelemesi kapsamına girmektedir.

Tahrifat Çeşitleri Nelerdir?

Tahrifat çeşitleri şunlardır:

·         İlave yoluyla yapılan tahrifat,

·         Silme Yoluyla Yapılan tahrifat,

·         Sürşarj yoluyla yapılan tahrifat,

·         Fotoğraf değişikliği yoluyla yapılan tahrifat.

Neler Resmi Belgelerdir?

Sahtecilik ve tahrifat incelemesi resmi belgeler veya özel belgeler üzerinde yapılabilmektedir. Resmi belgeler resmi kurumlar tarafından yani devlet daireleri tarafından düzenleyen kişinin görevi gereği düzenlediği her türlü belgelerdir. Resmi belgelerin dışında kalan diğer belgeler ise özel belge hükmündedir. Bu ayrım TCK 204 ve 207. Maddeleri gereğince yapılmaktadır.

Ancak, Özel belgede sahtecilik suçunun konusunun;

·         Emre veya hamile yazılı kambiyo senedi,

·         Emtiayı temsil eden belge,

·         Hisse senedi,

·         Tahvil,

·         Vasiyetname olması halinde, bu belgeler resmi belge hükmünde işlem görürler.

Sahtecilik incelemesi nasıl yapılır sorusunun detay bilgileri www.kriminaluzmanlari.com web sitemizden öğrenebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Global Kriminal ile irtibata geçiniz.

 

BİZE ULAŞIN

Formu Doldurup Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Awesome Image

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts off the system and

Get Consultation

Contact Us